فرماندار شیراز اعلام کرد فرد جایگزین مهدی حاجتی، نماینده شورای شهر شیراز که به دلیل دفاع از حقوق بهاییان دادگاهی و زندانی شده، «طبق روال قانونی» مشخص شده است.

مهدی حاجتی به طور مشخص در تلاش برای آزادی دو شهروند بهایی، به رویه ناعادلانه قضایی و نبود عدالت اجتماعی اشاره کرده بود

به گفته محمدرضا امیری، در پی اعلام شورای شهر شیراز فرمانداری این شهرستان از دومین عضو علی البدل این شورا برای جایگزینی دعوت کرد که این شخص از حضور در شورا انصراف داد:

«بعد از نفر سوم که محمدتقی تذروی است دعوت شد که وی پذیرفت و این شخص برای جایگزینی به شورای شهر شیراز معرفی شد که باید در اولین جلسه آینده این شورا معارفه و رسما جایگزین حاجتی شود.»

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا)، امیری با اشاره به صدور و اجرای حکم زندان برای مهدی حاجتی، سیزدهمین منتخب مردم شیراز در پنجمین دوره انتخابات شوراها گفت:

«معرفی جایگزین برای اعضای شورای شهر فرآیندی قانونی دارد و اگر به هر دلیلی یکی از اعضا حداکثر دو ماه در جلسات شرکت نکرده و غیبت داشته باشد، شورا موظف است که این مورد را به فرمانداری اعلام کند. فرمانداری نیز باید از اعضای علی‌البدل به ترتیب آرای مردم برای جایگزینی دعوت کند اما این کار در پی غیبت بیش از دو ماه حاجتی در جلسات این شورا از سوی این نهاد به فرمانداری اعلام نشده بود.»

به گفته فرماندار شیراز، فرمانداری در مورد غیبت مهدی حاجتی راسا اقدام کرده است:

«در پی عدم اطلاع شورای شهر شیراز به فرمانداری این شهرستان نسبت به غیبت بیش از دو ماه حاجتی، فرمانداری نامه‌ای در این زمینه به شورای این شهر ارسال کرد و شورای شهر هم پاسخ این نامه را به فرمانداری ارجاع داد که غیبت حاجتی بیش از دو ماه به طول انجامیده است.»

شورای شهر شیراز ۱۳ عضو دارد و مهدی حاجتی به عنوان نفر سیزدهم به این شورا راه یافته بود. او اما پنجم مهر ماه ۹۷ بازداشت شد و ۱۵ مهر ماه ۹۷ با قرار وثیقه دو میلیارد ریالی آزاد شد.

دلیل بازداشت او پیگیری دستگیری شماری از بهاییان در این شهر بود و ایرنا علت دستگیری او را حمایت از «فرقه ضاله» بهاییت گزارش کرد. این خبرگزاری اما در خبر معرفی جایگزین مهدی حاجتی به این موضوع اشاره نکرده و تنها نوشته است مقام‌های قضایی جرم او را اقدام علیه امنیت ملی اعلام کرده‌اند و جزییات بیشتری گفته نشده است.

مهدی حاجتی به طور مشخص در تلاش برای آزادی دو شهروند بهایی، به رویه ناعادلانه قضایی و نبود عدالت اجتماعی اشاره کرده بود. او در توییتر خود نوشته بود:

«۱۰ روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته، کم نگذارد.»

او ۱۲ خرداد ۹۸ بازداشت و روانه زندان عادل‌آباد شیراز شد تا دوران محکومیت خود به دو سال زندان و یک سال تبعید به یکی از شهرهای خارج از استان فارس (طبس) را بگذراند.

حیدر آسیابی، دادستان مرکز استان فارس اما پرونده حاجتی را «امنیتی» خوانده و گفته بود که او هیچ درخواستی مبنی بر عفو و تخفیف مجازات نداده است.

همچنین حکم تبعید او به طبس در حالی صادر شده که این شهر از چند سال پیش از فهرست شهرهای تبعیدپذیر کشور حذف شده است.


  • در همین زمینه