دولت عراق در گزارشی اعلام کرد یک حمله پهپادی منشا انفجار ۲۱ مرداد/۱۲ اوت در انبار مهمات نیروهای حشد شعبی، در نزدیکی بغداد بوده است. در این گزارش به عامل این حمله اشاره نشده است.

انفجار مهیب در انبار مهمات پایگاه نظامی القصر واقع در جنوب غربی بغداد

خبرگزاری اسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۱ اوت/۳۰ مرداد اعلام کرد به گزارشی دست‌ پیدا کرده است که نتایج تحقیقات یک کمیته دولتی را درباره انفجار ۱۲ اوت/۲۱ مرداد در پایگاه القصر عراق نشان می‌دهد. در این گزارش آمده است که انفجار مذکور به واسطه حمله یک پهپاد رخ داده که آتش‌سوزی بزرگی را ایجاد کرده است. اسناد ارائه شده و تحقیقات دولت عراق، دلائلی را که پیشتر به‌عنوان منشا انفجار مطرح شده بود، از جمله خرابی اتصالات برق یا بی‌توجهی در انبارکردن مهمات و گرمای هوا رد کرده است. این گزارش اما به مسئول این حمله اشاره‌ای نکرده است.

شامگاه دوشنبه ۲۲ مرداد/ ۱۳ اوت وزارت کشور عراق خبر از وقوع یک انفجار مهیب در انبار مهمات یک پایگاه نظامی واقع در جنوب غربی بغداد داد. انفجار در پایگاه القصر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۲۸ نفر و همچنین آسیب به خانه‌های اطراف انجامید. این پایگاه که «فالکون» نیز خوانده می‌شود، محل انبار تسلیحات برای پلیس فدرال عراق و همچنین گروه شبه نظامی شیعه حشد شعبی ست.

حشد شعبی نیروهای شبه‌نظامی عمدتاً شیعه عراقی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر هستند که جمهوری اسلامی به‌ واسطه سپاه پاسداران از آن‌ها حمایت می‌کند. عراق در تلاش است تا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را تحت کنترل خود درآورد. ابتدای ژوئیه/ تیر سال جاری عادل عبدالمهدی،‌ نخست وزیر عراق دستور بستن تمام مقرهای گروه‌های حشد شعبی در شهرها و خارج از آنها را صادر و فعالیت این گروه را غیرقانونی اعلام کرد. بر اساس این فرمان، گروه‌های حشد شعبی مختار بودند به نیروهای امنیتی دولتی بپیوندد اما ابتدا می‌بایست سلاح خود را تحویل دهند.

اسرائیل مظنون اصلی حمله به پایگاه‌های حشد شعبی

گمانه‌زنی‌های دولت عراق و رسانه‌ها، اسرائیل، آمریکا، داعش و دیگر گروه‌های مسلح رقیب حشد شعبی در عراق را گزینه‌های احتمالی پشت این انفجار و انفجارهای اخیر در دیگر پایگاه‌های حشد شعبی در عراق می‌دانند. آمریکا دست داشتن در این حملات را کاملا تکذیب کرده است.

اولین حمله در خاک عراق ۱۹ ژوئیه/۲۸ تیر به منطقه آمرلی در استان صلاح‌الدین عراق انجام شد که بر اساس گزارش اسوشیتدپرس در این حمله دو ایرانی کشته‌ شده‌اند.

اسرائیل که پیشتر نیز به صورت مکرر قرارگاه‌های جمهوری اسلامی را در سوریه مورد هدف قرار داده بود، مظنون اصلی این حملات است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دوشنبه در پاسخ به این‌که آیا اسرائیل مسئول این حملات بوده، گفت: «ایران هیچ‌کجا مصونیت ندارد. ما هر جایی که لازم باشد علیه آن‌ها وارد عمل شده‌ایم و خواهیم شد».

یک مقام آمریکایی اما اعلام کرده که آمریکا هیچ مدرکی مبنی بر دست‌ داشتن اسرائیل در دو حمله اخیر ۱۲ و ۲۰ اوت به حشد شعبی ندارد.

در سه‌شنبه ۲۰ اوت/۲۹ مرداد یک انبار مهمات نیروهای حشد شعبی در پایگاه هوایی «بلد» (البکر سابق) منفجر شد. هنوز علت این انفجار مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید: