نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران بعد از حضور محمد جواد ظریف در حاشیه نشست گروه ۷ هشدار داد دشمن به دنبال تضعیف ولایت و اقتدارزدایی از رهبری و تغییر در ذائقه سیاسی نخبگان و مسئولین است و به جای گفتمان مقاومت طرح گفتمان سازش را مطرح می‌کنند. روحانی پاسخ داد انگار برخی نمی‌خواهند پنبه را از گوش خود دربیاورند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی  صبح دوشنبه ۴ شهریور در سخنانی که در همایشی در سالن اجلاس سران در تهران ایراد کرد با اشاره به سفر ظریف به بیاریتز فرانسه برای گفت‌وگو با وزیر خارجه و رئیس جمهوری این کشور در حاشیه نشست جی ۷ گفت:

«معتقدم برای منافع ملی کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که مشکلات مردم حل خواهد شد و کشور من آباد می‌شود، دریغ نخواهم کرد. اصل منافع ملی است.»

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران شامگاه یکشنبه در حالی که ظریف بیاریتز فرانسه را به مقصد پکن ترک کرده بود در سخنانی گفته بود:

«توافق با شیطان منطقی نیست زیرا شیطان و استکبار در همان جلسه‌ای که با آنها توافق می‌کنید خیانت می‌کنند.»

حجت‌الاسلام حاجی صادقی هشدار داده بود که دشمن در پی تغییر ذائقه مسئولان برای تضعیف رهبر جمهوری اسلامی است. روحانی در ادامه سخنانش در سالن اجلاس سران گفت:

«یک عده می گویند مذاکره چه خاصیت داشت؟ انگار نمی‌خواهند پنبه را از گوش خود در بیاورند. ما چه کار کردیم؟ ما فروش نفت بعد از مذاکره را به دومیلیون و هشتصد هزار بشکه رساندیم و میلیاردها دلار پول به کشور آوردیم. دولت برای حل مشکلات مردم از هیچ امکان و ابزاری چشم پوشی نمی‌کند.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که تحت تحریم آمریکا قرار دارد یکشنبه ۳ شهریور/۲۵ اوت در حاشیه اجلاس گروه ۷ با امانوئل مکرون و ژان ایو لودریان، رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد.

فرانسه پیشنهاد داده است که کشورهای اروپایی ۱۵ میلیارد یورو به حساب اینستکس واریز کنند، ایران فعلاً مقداری نفت بفروشد و در ازای آن از برداشتن گام سوم برای کاهش تعهداتش در برجام بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی صرف‌نظر کند با این هدف که در آینده شرایط گفت‌وگو درباره برنامه موشکی و نفوذ ایران در منطقه فراهم شود.

در شرایطی که مخالفان برجام برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران در توافق هسته‌‌ای روزشماری می‌کنند، رئیس سازمان پدافند غیرعامل هشدار داده بود که باید مراقب «مکر مکرون» بود.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی روحانی با مکرون در سخنانی در مشهد با اشاره به «صبر استراتژیک» ایران گفت:

«باید مراقب ترفندهای سیاسی مکرون باشیم که ظاهراً تلاش دارد مطالبات سلطه‌طلبانه آمریکا را بار دیگر از زبان اروپایی‌ها بیان کند.»

بیشتر بخوانید: