وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که نفتکش آدریان دریا حامل نفت خام ایران پس از آنکه چندین بار مسیرش را تغییر داد، به طرف لبنان در حرکت است. وزیر انرژی لبنان اما اعلام کرد آدریان دریا از این کشور نخواسته که در یکی از بندرهایش پهلو بگیرد.

آدریان دریا، حامل نفت خام ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی «ریفی نیتیف» نفتکش آدریان دریا که ابتدا از تنگه جبل‌الطارق به سمت یونان در حرکت بود، مسیرش را تغییر داد و عازم بندر اسکندرون ترکیه در ۲۰۰ کیلومتری بندر بانیاس سوریه شد. وزارت خارجه آمریکا هشدار داده که نفتکش حامل نفت خام ایران قصد دارد با انتقال نفت به سوریه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمک کند و ایالات متحده آمریکا نیز سپاه پاسداران را سازمان تروریستی می‌داند. بنابراین هرگونه کمک به این نفتکش به معنای کمک به یک سازمان تروریستی خارجی به شمار می‌آید.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه جمعه ۸ شهریور/ ۳۰ اوت در حاشیه همایشی در اوسلو در جمع خبرنگاران گفت آدریان دریا به طرف لبنان تغییر مسیر داده است.

به گفته چاووش‌اوغلو، رئیس جمهوری ترکیه و نخست‌وزیر بریتانیا درباره این نفتکش با هم گفت‌وگو کرده‌اند. چاووش اوغلو خاطرنشان کرد که ترکیه مسیر نفتکش آدریان دریا را به دقت زیر نظر دارد.

علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان در یک گفت‌وگوی جداگانه به خبرگزاری رویترز گفت لبنان از مقصد آدریان دریا کاملاً بی‌اطلاع است. نادا بوستانی وزیر انرژی لبنان هم در گفت‌وگوی دیگری با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که آدریان دریا تقاضای پهلو گرفتن در بنادر لبنان را نداده است.

بنادر یونان گنجایش و ظرفیت آن را ندارند که میزبان سوپرتانکرهایی به بزرگی آدریان دریا باشند. این احتمال وجود دارد که محموله این نفتکش به نفتکش‌های دیگری منتقل شود.

آدریان دریا تا پیش از توقیف توسط نیروی دریایی بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق به ظن دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، گریس ۱ نام داشت و با پرچم پاناما تردد می‌کرد. بعد از رفع توقیف به حکم دادگاه عالی جبل‌الطارق و به رغم مخالفت‌های آمریکا، به آدریان دریا تغییر نام داد. این نفتکش به جلوه‌ای از تنش ایران و آمریکا بر سر تنگه هرمز تبدیل شده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، دوشنبه گذشته با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«کمپین متوقف کردن ایران در زمینه تأمین مالی تروریسم، بی‌ثبات کردن جهان و نقض بین‌المللی تحریم‌ها مستلزم همکاری همگانی است.»

بولتون در ادامه این پیام نوشت نفت ممنوعه با کشتی آدریان دریا راهی ترکیه است و نباید اجازه بارگیری در بندر یا دریا را داشته باشد.

ساعتی بعد علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در یک نشست خبری که در تهران برگزار شد اعلام کرد که محموله نفتکش آدریان دریا و محموله نفت خام آن یک جا روی دریا فروخته شد. ربیعی گفت:

« از سیاست‌های غلطی که آمریکا دنبال می‌کند، این است که مدام کشتی را در رصد خود قرار داده و کشورها را در این زمینه تهدید می‌کند.»

سخنگوی دولت گفت از مقصد آدریان دریا  اطلاعی ندارد. دریادار حبیب‌الله سیاری، رئیس ستاد مشترک ارتش  از آمادگی نیروی دریایی ارتش برای اسکورت آدریان دریا خبر داده است.

بیشتر بخوانید: