مرضیه امیری، زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین، روز شنبه ۲۳ شهریور برای انجام ‌ام‌.آر.‌آی و گرفتن نوار مغز به بیمارستان منتقل و بعد به زندان بازگردانده شد.

مرضیه امیری

این روزنامه‌نگار روزنامه شرق و از بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی کارگر، در دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی حکم شش سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

به دنبال انتقال مرضیه امیری به بیمارستان، خواهر او، سمیرا امیری در حساب کاربری توئیتر خود نوشت:

«بعد از دو ماه دوندگی و کاغذبازی، بالاخره امروز مرضیه رو برای انجام ام‌آرآی و نوار مغز به بیمارستان بردن و بعد هم به زندان برگردوندن. نگذاشتن حتی برای سلام و احوال‌پرسی بهش نزدیک بشیم. البته آخرش بهمون گفتن هزینه‌ها به عهده‌ی خود زندانیه، بیایین پای صندوق حساب کنین.»

به گزارش خبرگزاری هرانا، مرضیه امیری به دلیل فشارهای وارده در دوران بازجویی یک بار دچار حمله صرع شده است. او از دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی محروم بوده است.

جلسه دادگاه مرضیه امیری روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار و حکم ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق او روز دوم شهریور ماه ابلاغ شد.

به گزارش هرانا، کیفرخواست مرضیه امیری در تاریخ ۱۲ تیر ماه پس از حضور او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ابلاغ شد. در این کیفرخواست اتهام‌های اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به او وارد شده بود.

مرضیه امیری روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ ماه ۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، همراه ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس و به دنبال ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شد.

او پس از یک هفته بازجویی در بند دو-الف سپاه به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ منتقل و در نهایت در تاریخ ۱۸ خرداد ماه به بند زنان زندان اوین منتقل شد.


  • در همین زمینه