تحریم‌های آمریکا علیه ایران به سقف خود رسیده است. ایران با طرح «ابتکار صلح هرمز» و یک پیشنهاد قدیمی به نیویورک می‌رود: لغو تحریم‌ها در ازای نظارت دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران. گفت‌وگو با همسایگان برای تأمین امنیت خلیج فارس. ترامپ در پاسخ گفته است: گفت‌وگویی در کار نیست. اما برای شنیدن پیشنهادها آماده است.

یکشنبه ۳۱ شهریور: کریستین امانپور، خبرنگار و مجری شبکه خبری «سی ان ان» هنگام مصاحبه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل

کریستین امانپور، خبرنگار و مجری شبکه خبری «سی ان ان» که شامگاه گذشته (یکشنبه ۳۱ شهریور) بعد از مصاحبه با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل با انتشار پیامی در توئیتر نوشت:

«ظریف امروز به من گفت که رئیس جمهور روحانی حاضر است با (دونالد) ترامپ این هفته در نیویورک دیدار کند، اگر ترامپ حاضر باشد آن چیزهایی که ضروری است را انجام دهد: لغو تحریم‌ها در ازای نظارت‌های دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران.»

امانپور در ادامه از قول ظریف نوشت:

«شاخه زیتون همواره روی میز است و ما یک بار دیگر آن را نشان دادیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دوشنبه یکم مهر برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک می‌شود.روز گذشته روحانی در مراسمی که به مناسبت آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق انجام داد، اعلام کرد که با طرح «ائتلاف امید» و «ابتکار صلح هرمز» به سازمان ملل متحد می‌رود. روحانی گفت:

«با همه همسایگان دست رفاقت دراز می‌کنیم و از خطاهای گذشته آنها نیز می‌گذریم. شکاف ملت‌های منطقه خواسته آمریکا و اسرائیل است. منطق ما، امنیت درون‌زا برای خلیج فارس و تنگه هرمز است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در حین سفر، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره «طرح روحانی» گفت:

«من همیشه حاضرم. برنامه‌ای برای دیدار با او ندارم. اما همیشه حاضرم آنچه آنها می‌خواهند را گوش می‌دهم. اما برنامه‌ای برای دیدار ندارم.»

ترامپ در ادامه سخنانش گفت:

«اوضاع ما بسیار خوب است. اما اوضاع آن‌ها خوب نیست. دوست دارم ببینم ایران کشوری فوق‌العاده و ثروتمند است.»

به گفته محمد جواد ظریف، هدف از طرح «ابتکار صلح هرمز» تسهیل همکاری بین کشورهای منطقه با هدف برقراری امنیت بدون حضور بیگانگان است.

یک مقام بلندپایه آمریکایی به شبکه الجزیره گفته است که مقامات وزارت خارجه آمریکا از جمله مایک پمپئو نیز قصد دیدار با ظریف و هیأت ایرانی را ندارند.وزیر خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرده بود که ایالات متحده قصد دارد صرفاً از طریق دیپلماسی بحران خلیج فارس را از میان بردارد. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز همزمان در گفت‌وگو با «ان بی سی» اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به سقف خود رسیده و از این پس ایالات متحده به دنبال تحریم طرف‌های سوم است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز گذشته در گفت‌وگو با نشریه بریتانیایی «ایندیپندنت» گفت:

«”فشار حداکثری” از سوی آمریکا باعث ایجاد “مقاومت حداکثری” از سوی ایران می‌شود و تهران به مقاومت خود ادامه خواهد داد.»

معاون ظریف که در محل هیأت نمایندگی ایران در نیویورک با «ایندیپندنت»  گفت‌وگو می‌کرد، افزود:

«برای آغاز مذاکرات واقعی، این جنگ اقتصادی باید پایان یابد و برای پایان این جنگ اقتصادی، ما نخست نیازمند آتش‌بسی در راستای انجام مذاکرات واقعی و یافتن راه‌حل‌های پایدار هستیم.»

بیشتر بخوانید: