ابراهیم العاسف، وزیر خارجه عربستان سعودی در سخنانی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد، اعلام کرد که عربستان با تهدیدات ایران مقابله خواهد کرد. در همان حال عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان در یک نشست خبری در سازمان ملل گفت حمله به تأسیسات نفتی عربستان بدون پاسخ نمی‌ماند.

پنجشنبه ۴ مهر/ ۲۷ سپتامبر: سخنرانی ابراهیم العاسف وزیر خارجه عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل

همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ابراهیم العاسف در سومین روز مجمع عمومی سازمان ملل ایران را مسئول حمله ۲۳ شهریور/ ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی دانست:

«ما چهل سال است که این حکومت را می‌شناسیم. به خوبی با انواع انفجارها، تخریب‌گری‌ها و قتل‌ها آشناست و می‌داند که چگونه این کارها را انجام دهد [که به دام نیفتد]، و  نه فقط در منطقه ما بلکه در سراسر جهان.»

 وزیر سعودی در ادامه سخنانش خواهان قطع منابع مالی جمهوری اسلامی به عنوان تنها راه مقابله با ایران در منطقه شد.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان، همزمان در یک نشست خبری در سازمان ملل گفت:

«موشک‌هایی که تأسیسات آرامکو را هدف قرار دادند از شمال آمده بودند و در حال حاضر روی تعیین نقطه‌ای که حمله از آنجا انجام گرفته بود، کار می‌کنیم. این حملات نمی‌توانند بدون پاسخ بمانند. وقتی که نتایج تحقیقات درباره نقطه شلیک پهپادها و موشک‌ها مشخص شوند راهکارهای مختلفی را مطرح و راهکار مناسب را انتخاب خواهیم کرد.»

الجبیر سپس اعلام کرد که همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی در دست بررسی است.

روحانی: چرا ما باید توضیح دهیم؟

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان را پذیرفته‌اند. با این حال آمریکا، عربستان و سه قدرت اروپایی ایران را مسئول دانسته‌اند. به گفته دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، تیم مشترکی از کارشناسان آمریکایی، اروپایی و سازمان ملل به همراه عربستان در محل این حمله حضور دارند و در حال بررسی اجزای موشک‌ها از جمله یک موشک منفجر نشده‌اند. نتیجه این تحقیقات قرار است به زودی منتشر شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی که شامگاه گذشته قبل از بازگشت او به ایران در نیویورک برگزار شد، گفت:

«در حمله‌ای که یمن به تاسیسات نفتی عربستان داشته چرا ما باید توضیح بدهیم؟ در فارسی ما ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید”نه سر پیازیم و نه ته پیاز”. نیروهای یمنی حق مشروع دارند که از خود دفاع کنند و نیروهای این کشور بارها با موشک های برد بلند و پهپادها به نقاطی در عربستان و امارات حمله کردند، آنها که بی‌دلیل اتهام می‌زنند باید سند و مدرک نشان دهند.»

  روحانی در ادامه سخنانش گفت:

«توصیه من به آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان که مدام به عربستان و امارات اسلحه می‌دهند تا مردم یمن کشته شوند، این است که ارسال اسلحه را متوقف کنند و صلح به عربستان فشار بیاورند.»

 رئیس جمهوری ایران یادآوری کرد که انصارالله پیشنهاد داده که در برابر توقف بمباران‌های سعودی، حملات به زیرساخت‌های این کشور را متوقف کند.

بیشتر بخوانید: