محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور روز شنبه ششم مهر ماه از دخالت فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برای حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران انتقاد کرده است. دادستان کل کشور گفته است طرح بحث حضور زنان در ورزشگاه از دیگر «حرکات حساب شده دشمنان» است.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران

منتظری پرسیده است:

«فیفا به استناد چه قانونی یک کشور را ملزم می‌کند برنامه ورزشگاه خود را چگونه تنظیم کند؟»

او «چگونگی لباس پوشيدن زنان، کشف حجاب و عشوه گری، ورود زنان به ورزشگاه و بی‌حجاب راه رفتن در خیابان و فیلم گرفتن و انتشار آن در فضای مجازی همگی از برنامه‌های حساب شده دشمن» خوانده است.

فیفا تا روز نهم شهریور ماه سال جاری به فدراسیون فوتبال ایران مهلت داده بود تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص کند اما رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها هنوز قطعی نشده است.

به ‌دنبال موج توجه جهانی به مسئله اعمال تبعیض جنسیتی علیه زنان ایران توسط مقامات جمهوری اسلامی که علاوه بر تحقیر و نقض حقوق زنان و دختران، به خودسوزی سحر خدایاری (دختر جوان طرفدار تیم فوتبال استقلال که به نام «دختر آبی» شناخته شده است) و مرگ او منجر شد، فیفا اعلام کرد که هیاتی را به ایران اعزام می‌کند.

پس از سفر این هیات هم اعلام شد که زنان ایرانی اجازه خواهند داشت برای تماشای بازی ایران و کامبوج در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی در استادیوم آزادی حضور داشته باشند.

فدراسیون فوتبال ایران وعده داده است بلیت‌فروشی اینترنتی امکان حضور غیر‌گزینشی زنان در بازی فوتبال تیم‌های ملی ایران و کامبوج (۱۸ مهر) را تضمین کند و حضور زنان را در ورزشگاه آزادی «حتمی» اعلام کرده است. بسیاری از زنان و دختران طرفدار فوتبال اما با توجه به تجربیات گذشته و همچنین اصرار فدراسیون به ادامه ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای بازی‌های باشگاهی در لیگ فوتبال، به این وعده‌ها با دیده تردید نگاه می‌کنند.

تبعیض جنسیتی علیه زنان و ممانعت از ورود آن‌ها به استادیوم‌های ورزشی، برخاسته از مقاومت و اشکال‌تراشی مقامات مذهبی جمهوری اسلامی‌ برای حضور زنان در فضاهای عمومی‌ست.

طرفداران فوتبال اما امید دارند فشارهای فیفا بتواند در ورزشگاه‌ها را به روی زنان باز کند.


  • در همین زمینه