نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که عربستان و ایران آماده مذاکره‌اند. عادل عبدالمهدی اما یادآوری کرد که آمادگی اعطای امتیاز می‌بایست وجود داشته باشد. همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت ارسال پیام‌هایی از عربستان برای روحانی را تأیید کرده است.

ملک سلمان، پادشاه سعودی و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق

سه‌شنبه هفته گذشته عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق همزمان با گشایش گذرگاه زمینی عرعر در مرز بین عراق و عربستان، برای یک دیدار چند ساعته با پادشاه و ولیعهد سعودی به ریاض سفر کرد.  عبدالمهدی دوشنبه ۸ مهر در گفت‌وگو با شبکه الجزیره عربی اعلام کرد که هدف او از این سفر برقراری آرامش در خاورمیانه بوده است. نخست‌وزیر عراق گفت:

«این مسئله مستلزم این است که آمادگی برای اعطای امتیاز وجود داشته باشد. عربستان به دنبال صلح است. حرکت به سمت جنگ شاید در یک لحظه و با یک تصمیم فردی صورت گیرد، ولی خارج شدن از آن دشوار و سخت است.»

نخست‌وزیر عراق در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد که عربستان و ایران، آماده مذاکره هستند:

 «کشورهای بسیاری در منطقه می‌توانند مکانی برای راه حل و مذاکرات باشد. بغداد نیز می‌تواند یکی از این مکان‌های برگزاری مذاکرات باشد.»

عبدالمهدی در پایان مصاحبه‌اش با الجزیره درباره حملات پهپادی مکرر به مواضع حشد الشعبی در خاک عراق گفت:

«تحقیقات درباره حمله به برخی مواضع حشد بیانگر این است که اسرائیل این کار را انجام داده است.»

همزمان با این تحولات، علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در یک نشست خبری که دوشنبه ۸ مهر در تهران برگزار شد ارسال پیام از ریاض به تهران را تأیید کرد:

 «خبر، خبر درستی است. پیغام‌هایی از سوی برخی سران کشورها از طرف سعودی‌ها به حسن روحانی ارائه شد ولی ایران باید نشانه‌هایی از این موضوع را ببیند. عربستان اگر واقعاً به دنبال تغییر رفتار باشد، ایران از آن استقبال می‌کند.»

ربیعی در این نشست خبری اعلام کرد که ابتدا می‌بایست جنگ یمن به پایان برسد:

«پیام‌هایی از سوی عربستان به ما رسیده است اما ما باید پیام علنی آن را بدانیم و یکی از پیام‌های آن می‌تواند پایان حمله به یمن باشد.»

 عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه جداگانه‌ای با شرق‌الاوسط درباره مذاکراتش با ملک سلمان و محمد بن سلمان، پادشاه و ولیعهد سعودی گفت:

«با ملک سلمان و محمد بن سلمان مذاکرات صریح، عمیق و جسورانه‌ای داشتم. عراق و عربستان بر اهمیت آرامش در منطقه و درک اهمیت نقشی که عراق در این زمینه دارد، اتفاق نظر دارند.»

به گفته نخست‌وزیر عراق در این گفت‌وگوها تنش ایران و آمریکا، اوضاع کلی منطقه و جنگ یمن به بحث گذاشته شد.

 «حل بحران یمن کلید حل بحران منطقه است و ما امیدواریم که به مرحله آتش‌بس برسیم. ما روابط خوبی با تمامی طرف‌ها از جمله یمن داریم.»

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی شامگاه گذشته در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا با هشدار نسبت به پیامدهای جنگ عربستان با ایران، خواهان مذاکره ترامپ با روحانی شد. بن‌سلمان گفت ضرورت دارد که جهان علیه ایران اقدام مشترکی انجام دهد.

بیشتر بخوانید: