رئیس جمهوری اسلامی قبل از سفرش به ارمنستان اعلام کرد که در جلسه وزیران خارجه کشورهای متعهد به برجام در نیویورک گام مهمی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برداشته شد. روحانی اعلام جزئیات این تحول تازه را به چهارشنبه ۱۰ مهر موکول کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهری اسلامی در کنار علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل قبل از سفر به ارمنستان (عکس: پاد)

حسن روحانی، رپیس جمهوری اسلامی عصر دوشنبه ۸ مهر پیش از ترک تهران به مقصد ایروان، به دعوت رسمی رئیس جمهوری ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در جمع خبرنگاران احتمال داد که ایالات متحده آمریکا به برجام بازگردد. روحانی گفت:

 «وزرا در سطح گروه ۱+۴ مباحث و جلسه‌ای داشتند و آمادگی‌هایی هم برای نشست  ۱+۵ به وجود آمده بود که چارچوب‌های آن جلسه مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود.»

چهارشنبه هفته گذشته وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، به استثنای وزیر خارجه بریتانیا که به دلیل تحولات برگزیت در لندن بود و نماینده او در جلسه حضور داشت) در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دادند. در پایان این جلسه به ریاست فدریکا موگرینی، وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: برجام که به تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده، یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته‌ای و یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است. شرکت‌کنندگان در این اجلاس بر اهمیت اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای با ایران توسط همه طرف‌ها تاکید کردند و اعلام کردند برای حفظ این توافق تلاش می‌‌کنند.

روحانی در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران قبل از ترک ایران با اشاره به نشست کشورهای ۱+۴  در نیویورک گفت:

«چارچوب آن نشست مورد توافق هفت کشور بود و به اعتقاد من یک گام و قدم مهمی برداشته شد که البته در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت بیشتر توضیح خواهم داد و این گام می‌تواند به شکل‌های دیگر ادامه پیدا کند و بسیار مهم است که بتوانیم مسأله هسته‌ای را در روال قانونی و بین‌المللی خودش قرار دهیم و دیگران را به توبه تشویق کنیم و این زمینه‌اش آماده بود و می‌توان این را در شرایط بهتر آماده کرد.»

رهبر جمهوری اسلامی تنها سه روز بعد از حمله به تأسیسات هسته‌ای عربستان و یک هفته قبل از سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای مذاکره با آمریکا شرط تعیین کرد: بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای. خامنه‌ای در سخنان ۲۶ شهریور خود گفته بود:

«چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

اشاره روحانی به تشویق «دیگران به توبه» ناظر به سخنان ۲۶ شهریور خامنه‌ای است. روحانی پس از شرکت و سخنرانی در هفتاد و چهارمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه ۵ مهر در یک نشست خبری که در فرودگاه مهرآباد برگزار شد گفت آمریکا پیشنهاد لغو تحریم‌ها و مذاکره را داده بود اما ایران نپذیرفت. ساعتی بعد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد با مذاکره به شرط رفع تحریم‌های ایران مخالفت کرده است.

بیشتر بخوانید: