جولی کینگ و مارک فیرکین، دو شهروند استرالیایی جهانگرد که چند ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

جولی کینگ و مارک فیرکین

ماریس پاین، وزیر امور خارجه استرالیا روز شنبه پنجم اکتبر/ ۱۳ مهر ماه اعلام کرد که دولت ایران این زوج استرالیایی را که چند ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند، رفع اتهام و آزاد کرده است.

روز ۲۰ شهریور ماه/ ۱۱ سپتامبر، اخباری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر دستگیری و بازداشت چند شهروند خارجی در ایران.

یک روز بعد شبکه خبری الجزیره با اشاره به اظهارات اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، خبر از پیگیری دولت استرالیا برای آزادی این شهروندان داد.

وزیر امور خارجه استرالیا آن زمان از حکومت ایران خواست تا با سه شهروند استرالیایی بازداشت‌ شده در ایران رفتار منصفانه داشته باشد.

پاین گفته بود:

«استرالیا در تلاش است از رفتار منصفانه، انسان‌دوستانه و مطابق با هنجارهای بین‌المللی با سه شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران اطمینان یابد.»

او همچنین گفته بود در این زمینه چندین بار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرده است.

تلویزیون استرالیا پیشتر در مورد اتهام مطرح شده علیه این زوج استرالیایی اعلام کرده بود اتهام آنها استفاده بدون مجوز از پهپاد برای عکس‌برداری بوده است.

از حدود یک سال پیش هم یک شهروند استرالیایی دیگر به نام کایلی مور گیلبرت در ایران دستگیر و زندانی شده است. اتهام این شهروند که تابعیت مضاعف بریتانیایی نیز دارد، همچنان ناروشن است، اما برخی منابع خبر از صدور حکم ۱۰ سال حبس برای او داده‌اند.

خانم کایلی مور گیلبرت تا پیش از دستگیری در ایران، به عنوان پژوهشگر ارشد در امور خاورمیانه در دانشگاه ملبورن مشغول به فعالیت بوده است. به نظر می‌رسد ارتباطی میان پرونده کایلی مور گیلبرت و دو شهروند دیگر استرالیایی که به تازگی آزاد شده‌اند، وجود ندارد.

بازداشت، محاکمه و زندانی شدن شهروندان دوتابعیتی در ایران بارها خبرساز شده است اما در اکثر موارد این افراد تابعیت ایران را نیز داشته‌اند.

نازنین زاغری رتکلیف از جمله زندانیان دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی است که محکومیت او به پنج سال حبس به جرم جاسوسی بازتابی جهانی پیدا کرد و باعث تنش در روابط ایران و بریتانیا شد. خانم زاغری همواره اتهاماتی را که به او وارد شده، رد می‌کند.


  • در همین زمینه