پایگاه خبری میدل ایست آی به نقل از منابعی که در اختیار دارد گزارش داده است که طحنون بن زائد مشاور امنیت ملی امارات به همراه برادر کوچک‌تر ولیعهد ابوظبی در سفری محرمامه با هدف کاهش تنش در روابط ایران و امارات متحده عربی، دو روز است که در تهران اقامت دارد. این سفر همزمان با تلاش‌های عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای میانجیگری بین تهران و ریاض اتفاق می‌افتد.

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی همراه با طحنون بن زائد ، مشاور امنیت ملی

نخستین بار اوایل مرداد سال جاری یک هیأت هفت‌نفره به ریاست محمدعلی مصباح الاحبابی، فرمانده گارد ساحلی کشور برای گفت‌وگو درباره همکاری‌های مرزی ایران و امارات به تهران سفر کرد. این سفر علنی بود. طحنون بن زائد مشاور امینت ملی امارات بلندپایه‌ترین مقام اماراتی است که بعد از بحرانی که با انفجار چهار کشتی در بندر فجیره در شرق امارات اتفاق افتاد برای کاهش تنش بین ایران و امارات به تهران سفر می‌کند.  در حادثه انفجار کشتی‌ها در بندر فجیره، آمریکا و بریتانیا ایران را متهم به دست داشتن در آن حادثه کردند. اما امارات مستقیماً از ایران نام نبرد.

امارات از سال ۲۰۱۶ به دنبال افزایش تنش‌ها با ایران پیرامون حمایت جمهوری اسلامی از حوثی‌های یمن و گروه‌های شیعی در منطقه، روابط خود را با تهران کاهش داد و بعد از تحریم‌های آمریکا علیه تهران، همراه با عربستان اعلام کرد که افت صادرات نفت ایران را جبران خواهد کرد. امارات همچنین عضو ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ با حوثی‌های مورد حمایت ایران است. منابع خبری تیر سال جاری از تصمیم امارات برای خروج بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود از یمن و ائتلاف عربی خبر دادند.

انور قرقاش، وزیر مشاور خارجه امارات پیش از این از تلاش‌های سه قدرت اروپایی برای تنش‌زدایی از خلیج فارس حمایت کرده بود. مقامات امارات درباره سفر  طحنون بن زائد به تهران سکوت کرده‌اند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان یکشنبه ۲۱ مهر در سفرش به تهران و بعد از دیدار و گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی گفته بود هدفش از این سفر جلوگیری از درگیری بین ایران و عربستان است و گفته بود که معتقد است مشکلات باید با مذاکره حل شود و به جنگ منتهی نگردد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی شنبه ۲۰ مهر همزمان با این تحولات در مقاله‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشت، اعلام کرد که صلح در دسترس است. ربیعی نوشت:

«تلاش منطقه‌ای برای صلح سازی می‌تواند زخم خروج یکجانبه ترامپ از برجام را در یک سطح بالاتر تلافی کند.»

بیشتر بخوانید: