وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که ایالات متحده و متحدانش نخواهند گذاشت کمبود نفت ایران در بازار جهانی انرژی احساس شود. شرکت‌های آمریکایی، حالا در پی سخت‌تر شدن روابط تجاری با چین، به بازار عظیم انرژی هند نظر دارند. هند پیش از تحریم‌ها از بزرگترین خریداران نفت ایران محسوب می‌شد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا/ عکس از آرشیو

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده جمعه یکم نوامبر/ ۱۱ آبان گفت که آمریکا با همکاری متحدانش اطمینان حاصل خواهد کرد که میزان تولید جهانی نفت کفایت می‌کند.

تحریم‌های سختگیرانه کشورهای جهان را از خریدن نفت خام ایران باز داشته است. منوچین در سفر به هند، یکی از خریداران عمده نفت ایران پیش از تحریم‌ها، اظهار کرد؛ اقداماتی برای تامین نیازهای خریداران نفت ایران صورت خواهد گرفت.

او در یک تور منطقه‌ای می‌خواهد حمایت کشورها برای پایبندی به تحریم علیه ایران را جلب کند. منوچین گفت: «ما به این مسئله که هند به انرژی نیاز عظیمی دارد حساسیم. بنابراین در نظر داریم که با هند بر روی موضوع گاز طبیعی مایع کار کنیم… بحث‌های سازنده‌ای هم داشته ایم.»

شرکت‌های آمریکایی روی هند به عنوان یک خریدار مهم گاز مایع حساب باز کرده اند؛ به خصوص پس از آنکه صادرات به چین تحت تاثیر جنگ تجاری واشنگتن و پکن با موانعی مواجه شد.

تنش‌ها میان دشمن‌های قدیمی تهران و واشنگتن سال گذشته و با خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران افزایش یافت. ترامپ پس از خروج از این توافق، تحریم‌های سختی را علیه ایران تحمیل کرد.

هند که در گذشته پس از چین بزرگترین خریدار نفت تهران محسوب می‌شود، از ماه مه واردات نفت از ایران را متوقف کرد. آمریکا هند و چند کشور دیگر را برای مدتی از تحریم‌های ایران مستئنا کرده بود.

هند سومین مصرف‌کننده بزرک نفت جهان، باید به دنبال فراهم‌کننده‌های جایگزین انرژی از جمله شرکت‌های آمریکایی باشد، تا این کمبود را جبران کند.

نرملا سیتارمن وزیر دارایی هند پس از دیدار با وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که درباره نقش هند در توسعه بندر چابهار در ایران با منوچین گفتگو کرده است.


در همین زمینه: