اصلاح‌طلبان بارها هشدار داده‌اند که چنانچه شورای نگهبان صلاحیت‌ها را به طور فله‌ای رد کند، در انتخابات شورای اسلامی شرکت نمی‌کنند. برخی از «مشارکت مشروط» سخن به میان آورده بودند. دبیر شورای نگهبان در پاسخ گفت فعالیت این نهاد نظارتی شرط‌پذیر نیست.

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، پنجشنبه ۲۳ آبان در جریان اختتامیه همایش سراسری هیأت‌های نظارت بر انتخابات مجلس که در مشهد برگزار شد، در واکنش به انتقادهای دولت و اصلاح‌طلبان از شورای نگهبان گفت:

«برخی اعلام کردند که اگر ما به مردم نگوییم، مردم پای صندوق نمی‌آیند که به آنها پیغام دادم که مردم دیگر به حرف شما گوش نمی‌دهند. عده دیگری مشارکت مشروط را مطرح کردند اما برای چه کسی شرط می‌گذارید؟ برای شورای نگهبان؟ شورای نگهبان مگر شرط‌پذیر است؟»

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به انتقاداتی که خواسته بودند احراز صلاحیت کاندیداها باید به مردم واگذار شود، اصلاح قانون را پیشنهاد کرد:

«سوال‌ ما این است که شما چرا قانون را اصلاح نمی‌کنید؟ سیاست‌های کلی انتخابات، قبل از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ابلاغ شد و علیرغم تلاش‌های ما، لایحه جامع انتخابات و طرح مجلس به نتیجه نرسید پس اگر اشکالی در قانون انتخابات می‌بینید چرا قانون را اصلاح نمی‌کنید؟ احراز صلاحیت یک امر منطقی است.»

به عباس‌علی کدخدایی اختیارات شورای نگهبان، مدافع حقوق مردم است و این شورا باید مراقب باشد تا افراد صالح به مجلس راه پیدا کنند:

«اگر می‌خواهیم انتخابات پرشور باشد، حمله به شورای نگهبان، قوه قضائیه و نیروهای مسلح، انتخابات را پرشور نمی‌کند. شورای نگهبان همان شورای نگهبانی است که شما از دل آن بیرون آمده اید، شورای نگهبان همان شورای نگهبانی است که دولت‌ها و مجلس‌های مختلفی از دل آن بیرون آمده است. تصور شما غلط است، شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست.»

سه‌شنبه ۲۱ آبان احمد جنتی نیز دولت را به مداخله در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و «حاشیه‌سازی» متهم کرده بود. اشاره دبیر شورای نگهبان به تعویض بیش از ۱۶ استاندار توسط دولت در ماه‌های گذشته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در جریان چهارمین روز از همایش هیأت‌های نظارت بر انتخابات مجلس، انتقادات دبیر شورای نگهبان مبنی بر «حاشیه سازی و و دخالت دولت در انتخابات» را رد کرد و اعلام کرد دولت بر طبق قانون اساسی عمل می‌کند و اگر لازم در شب انتخابات هم «استانداران و فرمانداران» را عوض خواهد کرد.

رحمانی فضلی روز گذشته در جلسه اختتامیه همایش سراسری هیأت‌های نظارت بر انتخابات مجلس، بار دیگر با اشاره به تنش‌های اخیر میان دولت و شورای نگهبان گفت:

«بنده هرگز از شورای نگهبان نخواسته‌ام که در نظارت چشم خود را در جایی ببندد. من طرف هیچ اختلافی در انتخابات و رای‌گیری نخواهم شد اما اگر در جایی لازم باشد توضیح می‌دهم و بر اجرای مُر قانون پافشاری خواهم کرد.»

پیشتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی گفته بود که وزارت کشور در خصوص نظارت بر انتخابات با شورای نگهبان همکاری بسیاری جدی دارد.

روز گذشته در جلسه اختتامیه همین همایش، محمود علوی، وزیر اطلاعات نیز از نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات دفاع کرد و مسئله بررسی احراز اهلیت و صلاحیت کاندیدا توسط شورای نگهبان را امری ضروری دانست.

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی به دلیل نظارت استصوابی، که نظارتی همراه با حق دخالت و تصمیم‌گیری است، متهم همیشگی مداخله در انتخابات در ایران است. بسیاری از نمایندگان نظارت استصوابی را مغایر قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌دانند. تاکنون چندین بار تلاش برای تغییر و اصلاح قانون نظارت استصوابی صورت گرفته که همگی بی‌نتیجه مانده است.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

  • زمان‌بندی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ــ ۱۳۹۸
برای بزرگ شدن اینفوگرافیک بر روی آن کلیک کنید

در همین زمینه:

مسئول نظارت استصوابی: در قانون انتخابات فعلی شایستگی افراد برای نمایندگی مجلس پیش‌بینی نشده

واکنش وزیر کشور جمهوری اسلامی به انتقاد احمد جنتی از «دخالت دولت در انتخابات»