ارزش کل شرکت آرامکوی عربستان با توجه به قیمت سهام این شرکت بین ۱,۶ تا ۱,۷ تریلیون دلار تخمین زده شد. هرچند این میزان کمتر از قیمت ۲ تریلیون دلاری است که ولیعهد عربستان مد نظر داشت، عرضه سهام آرامکو همین قیمت فعلی این بزرگترین مورد «عرضه اولیه سهام» در جهان محسوب می‌شود.

دفتر مرکزی آرامکو در ظهران عربستان

شرکت آرامکو یکشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) اعلام کرد که در نظر دارد ۱,۵ درصد از سهام (نزدیک به ۳ میلیارد سهام) را با قیمت متوسط ۳۰ تا ۳۲ ریال (۸ تا ۸,۵۳ دلار) برای هر سهام بفروشد. این به معنای عرضه سهام به میزان ۲۵,۶ میلیارد دلار است که یک رکورد جهانی محسوب می‌شود.

شرکت عظیم علی‌بابا که شرکتی چینی در زمینه تجارت اینترنتی است پیش از این رکورد میزان عرضه سهام به ارزش کلی ۲۵ میلیارد دلار را داشت.

ارائه سهام آرامکو در بازار یکی از قدمهای اصلی در برنامه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای کاهش وابستگی اقتصاد کشورش به نفت است.

سه فرد آشنا با این برنامه به شبکه خبری «الجزیره» گفته اند که آرامکو قصد ندارد که سهام خود را در خارج به فروش بگذارد.

آرامکو ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند که معادل ۱۰ درصد از نیاز جهان به نفت است. عربستان سعودی برای جبران کسری بودجه خود به ۱۰۰ میلیارد دلار (معادل ۵ درصد از سهام آرامکو) نیاز دارد.

آرامکو ۳ نوامبر فرایند ارائه سهام خود را آغاز کرد. پیش از آن سه بار تلاش برای اجرای این برنامه با شکست مواجه شد. محمد بن سلمان که ایده ارائه سهام آرامکو در بازار را چهار سال پیش مطرح کرد، در تلاش است که میلیاردها دلار در صنایع غیرنفتی سرمایه‌گذاری کند و از این طریق فرصت‌های شغلی را افزایش دهد.

اما سرمایه‌گذاران هنوز در تلاش هستند که قیمت آرامکو را تخمین بزنند. کارشناسان بانک‌ها که در بورس ریاض فعال هستند قیمت این شرکت را بین ۱,۲ میلیارد تا ۲,۳ میلیارد تخمین زده اند، که بازه‌ای بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

آرامکو بزرگترین شرکت سودآور جهان است که سود برنامه‌ریزی شده سهان آن برای سال دیگر ۷۵ میلیارد دلار است. این میزان پنج برابر سود سهام شرکت اپل محسول می‌شود که بزرگترین شرکت در میان ۵۰۰ شرکت بازار بورس سهام نیویورک است.

ارزش‌گذاری آرامکو همچنین بر پیشنهادات قیمت نفت تاثیرگذار است. انتظار می‌رود که تقاضای جهانی برای نفت از سال ۲۰۲۵ با افزایش اقدامات برای کاهش گازهای گلخانه‌ای کاهش بیابد.


در همین زمینه: