ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با اشاره به تاخیر در روند شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان از برگزارکنندگان خواست شمارش آرا را نهایی کنند و نتایج اولیه را ارائه دهند. نزدیک به دو هفته از شروع به کار بازشماری آرای انتخابات افغانستان گذشته، اما هنوز اختلافات میان کمیسیون مستقل انتخابات و دسته‌های انتخاباتی به جای خود باقی است و نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری با گذشت نزدیک به دو ماه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دستگاه‌های بایومتریک در آخرین دوره از انتخابات افغانستان به کار گرفته شده‌اند ــ‌ تصویر یک شعبه رأی‌گیری در هرات، منبع: AFP

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در تاریخ ۲۸ سپتامبر برگزار شد، اما مشکلات لجستیکی و ظن دستکاری در انتخابات، فرایند شمارش آرا را با تاخیر و موانع مواجه کرد و نتایج اولیه انتخابات هنوز با گذشت نزدیک به دو ماه اعلام نشده است.

بازشماری آرا دو هفته پیش آغاز شد، اما بسیاری از ستادهای انتخاباتی با آن مخالفت کرده‌اند و در مراکز رای‌گیری محلی در برخی ولایات نیز درگیری‌هایی میان کارمندان کمیسیون انتخابات و اعضای ستادهای انتخاباتی نامزدها گزارش شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است به کار بازشماری ادامه می‌دهد، اما معترضان به این روند خواستار ابطال صدها هزار رأیی شده‌اند که صحت آنها تایید نشده است.

به گزارش «طلوع‌نیوز»، استولتنبرگ در جلسه دیدار وزاری خارجه کشورهای ناتو در بروکسل خواستار تسریع در شمارش آرای انتخابات افغانستان شد و در عین حال بر تعهد ناتو به انجام ماموریت خود در افغانستان تاکید کرد.

دبیر کل ناتو گفت:

«ناتو آنجاست تا به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند تا امنیت برای این انتخابات آزاد و باز فراهم شود.»

ونس نواندیش، از ناظران ارشد «ثبات و هم‌گرایی» در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که گفت‌وگوهای مکرر میان ستادهای انتخاباتی معترض و کمیسیون انتخابات بی‌نتیجه بوده و این کمیسیون آماده ارائه پاسخ قانع‌کننده به نامزدان معترض نیست و در صدد اتلاف وقت است.

نواندیش همچنین از بدرفتاری ماموران امنیتی با معترضان در ولایت بغلان انتقاد کرد.

«ثبات و هم‌گرایی» نام تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان و یکی از تیم‌های معترض به روند بازشماری آراست.

ناظر ارشد «ثبات و همگرایی» هشدار داد تا زمانی که بیش از ۳۰۰ هزار رای «تقلبی» از سرور مرکزی حذف نشود و آرای مربوز به دو هزار و ۴۳۲ محل فاقد معلومات بایومتریک باطل نشود، این ستاد به اعتراض خود ادامه خواهد داد.

به گزارش «۸صبح»، تا کنون در هفت ولایت از مجموع ۲۵ ولایت افغانستان، از جمله در پنجشیر، بدخشان، تخار، سرپل، جوزجان، فاریاب و بغلان، معترضان اجازه بازشماری و تفتیش آرا را به کمیسیون مستقل انتخابات نداده‌اند.

عبدالعزیز ابراهیمی، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات در گفت‌وگو با ۸صبح گفت که مذاکرات با معترضان ادامه دارد و تا زمانی که کار بازشماری و تفتیش آرا در این هفت ولایت تکمیل نشود، نتیجه اولیه انتخابات اعلام نخواهد شد.

دو میلیون و ۷۰۰ هزار رای به صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ریخته شد، اما پس از تکمیل انتقال معلومات دستگاه‌های بیومتریک انتخاباتی، دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از درج یک میلیون و ۷۸۶ هزار رای خبر داد. انتقال رای‌های ضبط شده در سه هزار و ۵۰۰ دستگاه بیومترک هنوز با مشکل مواجه است. بنا بر گزارش‌ها، از این تعداد ۱۸۶ دستگاه به طور کلی مفقود شده و از کارت حافظه ۵۰۰ دستگاه دیگر نیز خبری در دست نیست.


در همین زمینه: