سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در پارلمان این کشور درباره ضرورت بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را «غیر مسئولانه» و «غیرسازنده» خواند. سید عباس موسوی گفت بر اساس برجام فرانسه در شرایط کنونی اجازه ندارد «مکانیسم ماشه» را فعال کند.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران (عکس: آرشیو)

چهارشنبه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه در سخنانی در پارلمان این کشور گفت:

«هر دو ماه یک بار لطمه‌ای به توافق هسته‌ای وارد می‌شود، تا امروز که از خودمان سؤال می‌کنیم و من این را خیلی واضح می‌گویم که مکانیسم حل اختلاف در توافق را اجرا کنیم.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران پنجشنبه ۷ آذر/ ۲۸ نوامبر در پاسخ گفت:

«برجام در شرایط کنونی اساساً به طرف های اروپایی اجازه نمی دهد که در قبال اعمال حق مشروع جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدامات غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده و نقض اساسی تعهدات طرف‌های اروپایی، به این مکانیسم استناد ورزند.»

بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چنانچه ایران توافق هسته‌ای را نقض کند، می‌بایست در مدت ۳۰ روز به برجام بازگردد در غیر این‌صورت کشورهای اروپایی می‌توانند پرونده ایران را برای بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند. این مکانیسم که به عنوان «مکانیسم ماشه» شناخته می‌شود طوری طراحی شده که روسیه و چین نتوانند قطع‌نامه شورای امنیت را وتو کنند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهار گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش داده اما هنوز بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برجام را نقض نکرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر گزارش تازه خود را درباره فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران به شورای حکام تقدیم کرد. بر این اساس ایران از تاریخ ۱۸ آبان / ۹ نوامبر غنی‌سازی اورانیوم را در سایت زیرزمینی خود فردو آغاز کرده و ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی همچنان در حال رشد است. سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران به ۴,۵ درصد رسیده و میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نیز تا تاریخ ۱۲ آبان / ۳ نوامبر ۳۷۲,۳ کیلوگرم اعلام شده است.

آژانس همچنین گفته است که ایران اقدام به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته از جمله IR-8B، IR-9، IR-S و  IR-6SMO کرده است.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه گذشته از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیران خارجه در ۶ دسامبر /۱۵ آذر در وین خبر داده بود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین بامداد چهارشنبه پیش‌بینی کرد در جلسه آتی کمیسیون مشترک برجام «رایزنی‌های دشواری» میان طرف‌های این توافق هسته‌ای برگزار شود.

بیشتر بخوانید: