دولت دانمارک به کمیته سیاست خارجی پارلمان اطلاع داد که این کشور به ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس می‌پیوندد.

تنگه هرمز

بر اساس بیانیه دولت دانمارک، این کشور ابتدا از آغاز سال ۲۰۲۰ تعدادی نیروی نظامی به خاورمیانه اعزام می‌کند و چنانچه پارلمان تصویب کند، از پاییز سال آینده کشتی‌های جنگی هم به خلیج فارس اعزام می‌کند.

یاپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک گفت این کشور در تنگه هرمز «منابع ویژه‌ای» دارد و مایل است با تکیه بر ناوگان بزرگ دریایی خود در ثبات و امنیت دریایی و کاهش تنش در خاورمیانه نقش ایفا کند.

بر اساس برنامه دولت دانمارک از ژانویه ۲۰۲۰ یک هیأت نظامی دانمارکی در یک مأموریت یک ساله با ائتلاف اروپایی همراه می‌شود. سپس چنانچه پارلمان دانمارک اعزام نیرو به خلیج فارس را تأیید کند، از پاییز ۲۰۲۰ یک کشتی جنگی دانمارکی به همراه یک بالگرد و در مجموع ۱۵۵ نیروی نظامی در مأموریتی چهار ماهه به ائتلاف اروپایی ملحق می‌شوند.

فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه پیش از این اعلام کرده بود ائتلاف دریایی اروپا از ماه نخست سال آینده میلادی و با مشارکت ۱۰ کشور شروع به کار می‌کند. به گفته وزیر دفاع فرانسه مقر مرکزی این ائتلاف در منطقه خلیج فارس، در پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی خواهد بود. این پایگاه قرار است ظرف چند ماه آینده عملیاتی شود.

 ائتلاف دریایی کشورهای اروپایی از ائتلاف دریایی آمریکا با مشارکت ۶ کشور در خلیج فارس تفاوت دارد اما به گفته فلورانس پارلی میان دو ائتلاف هماهنگی و تماس برقرار خواهد بود تا ایمنی ناوبری و تردد ناوها در خلیج فارس به خطر نیفتد.

ائتلاف دریایی آمریکا با مشارکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، بریتانیا، استرالیا و آلبانی از ۱۶ آبان با هدف تأمین امنیت در تنگه هرمز و تنگه باب‌المندب به طور رسمی کار خود را آغاز کرد.

وزیران خارجه و دفاع کشورهای اروپایی در شهریور/ سپتامبر سال جاری در هلسینکی  موضوع مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز را به بحث گذاشته بودند. آلمان، فرانسه و هلند رغبت چندانی به شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا و بریتانیا در تنگه هرمز نداشتند. اسپانیا هم انصراف خود را اعلام کرد. اسرائیل اما برای حضور در این ائتلاف دریایی اعلام آمادگی کرده و نیروهای اسرائیلی و آمریکایی نیز رزمایش مشترکی انجام داده بودند. ایران اما اعلام کرد حضور اسرائیل در خلیج فارس را به هیچ‌وجه تحمل نمی‌کند. به این ترتیب حضور رسمی و آشکار اسرائیل در ائتلاف دریایی آمریکا منتفی شد و به موازات ائتلاف دریایی آمریکا، ائتلاف دریایی اروپا به رهبری فرانسه شکل گرفت.

بیشتر بخوانید: