ترور قاسم سلیمانی به جدال‌های انتخاباتی در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دامن زده و سیاست داخلی آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است. رئیس جمهوری آمریکا در یک نطق انتخاباتی در ایالت اوهایو اعلام کرد دستور کشتن فرمانده سپاه قدس را صادر کرد که ماجرای حمله به سفارت آمریکا در بنغازی تکرار نشود.

جمعه ۱۰ ژانویه/ ۲۰ دی: دونالد ترامپ، رئیس جمهمری آمریکا هنگام سخنرانی در کارزار انتخاباتی در تولدو در ایالت اوهایو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۱۰ ژانویه/ ۲۰ دی در سخنانی که در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تولدو در ایالت اوهایو ایراد کرد، گفت:

«دموکرات‌ها از پایان کار قاسم سلیمانی خشمگین شده‌اند، در حالی‌که می‌بایست از قربانیان کارهای تروریستی او ناراحت باشند.»

روز گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرح محدودیت اختیارات جنگی ریاست جمهوری را با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۱۹۴ رای مخالف تصویب کرد. مجلس سنای آمریکا که در اختیار جمهوری‌خواهان است می‌بایست این مصوبه را تأیید کند. احتمال آنکه این مصوبه تأیید شود و جنبه قانونی پیدا کند چندان زیاد نیست. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته در واکنش به جلسه توجیهی کنگره با مقامات امنیتی دولت ترامپ از جمله جینا هاسپل، رئیس سارمان سیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ «برای تأمین امنیت مردم آمریکا، کاستن از تنش‌ها با ایران و اطمینان از ثبات آن منطقه، راهبرد منسجمی ندارد.» به همین جهت سخنرانی رئیس جمهوری در تولدو اوهایو تحت تأثیر حمله به کاروان قاسم سلیمانی قرار گرفت. ترامپ در ادامه سخنانش گفت:

««سلیمانی عملیات‌های تروریستی برنامه‌ریزی می‌کرد. هزاران آمریکایی و غیرآمریکایی را کشت و به سفارت ما در بغداد حمله کرد.»

دونالد ترامپ در ادامه سخنانش در توجیه صدور فرمان قتل سلیمانی گفت:

«درباره قاسم سلیمانی به‌سرعت تصمیم‌گرفتیم تا آنچه در بنغازی اتفاق افتاد، دوباره تکرار نشود.»

در شامگاه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ تروریست ها به مجموعه دیپلماتیک آمریکا در بنغازی، لیبی حمله کردند و سفیر آمریکا کریستوفر استیونز و شان اسمیت مسئول مدیریت اطلاعات سرویس خارجی آمریکا را کشتند و چند ساعت بعد هم یک پیمانکار سازمان سیا و ده‌ها نفر دیگر در حمله دومی به قتل رسیدند.

 جمعه ۳ ژانویه/ ۱۳ دی ارتش آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی در حوالی فرودگاه بغداد حمله کرد. این حمله به کشته شدن فرمانده سپاه قدس و ده نفر از همراهان او از جمله ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس حشد شعبی انجامید. ترامپ با استفاده از مجوز سال ۲۰۰۲ دستور حمله را صادر کرده بود. نمایندگان دموکرات اکنون در این مجوز تجدید نظر کرده‌اند و آن را با شرایط کنونی تطبیق داده‌اند. ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا را از برنامه حمله به کاروان سلیمانی بی‌خبر گذاشته بود.

هوگان گیدلی از سخنگویان کاخ سفید در واکنش به مصوبه کنگره با صدور بیانیه‌ای مجلس نمایندگان را به تلاش برای تضعیف رئیس جمهوری در مقابله با ایران متهم کرد:

«مصوبه مجلس نمایندگان سعی دارد توانایی نیروهای مسلح آمریکا برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی ایران و گروه‌های تحت امرش را تضعیف کند و می‌خواهد مانع اقتدار رئیس جمهوری برای حفاظت از آمریکا و منافع ما در منطقه در مقابل تهدیدهای ادامه‌دار شود.»

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در تولدو با اشاره به این معنا گفت:

«دموکرات‌ها می‌خواهند اطلاعات آنچه را که انجام داده‌ایم به آن‌ها گفته شود تا آنچه که قصدش را داریم به رسانه‌ها درز کند.»

بیشتر بخوانید: