مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در مصاحبه با شبکه رادیویی رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور بر اساس قانون اساسی اختیار دارد برای تلافی حمله به نیروهای ایالات متحده به ایران و گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در عراق و در خاک ایران حمله کند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا دوشنبه ۱۳ ژانویه/۲۳ دی در مصاحبه‌ای با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) گفت ارتش آمریکا طبق «مجوز استفاده از نیروی نظامی (۲۰۰۲)» حق دارد به نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق حمله کند. اسپر اضافه کرد رئیس جمهوری نیز به واسطه اختیاراتی که ماده دو قانون اساسی قائل شده است اجازه دارد اگر منافع آمریکا مورد هدف قرار بگیرد به ایران حمله کند.

در شرایطی که مقامات رسمی واشنگتن و تهران اذعان می‌کنند که احتمال چنین برخوردی کاهش پیدا کرده است، اسپر گفت همچنان منطقه را از نزدیک تحت نظر داریم.

وزیر دفاع ایالات متحده ترور قاسم سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه قدس را نیز از سر «دفاع از خود» خواند و گفت:

«ما ایران را مسئول فعالیت‌های گروه‌های نیابتی می‌دانیم و برای خود حق دفاع و اقدام قانونی و مناسب قائلیم تا این گروه‌های نیابتی را متوجه عواقب اعمالشان کنیم».

دولت ترامپ مدت‌هاست با کنگره آمریکا بر سر اختیارات رئیس جمهوری در تصمیم‌گیری برای حمله نظامی اختلاف دارد. مقامات کاخ سفید همچنان برای توجیه ترور قاسم سلیمانی به عنوان یک «تهدید قریب‌الوقوع» با چالش مواجه‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا نیز اخیرا طرح محدودیت اختیارات جنگی ریاست جمهوری را با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۱۹۴ رای مخالف تصویب کرد که این طرح باید به تایید مجلس سنای آمریکا که در اختیار جمهوری‌خواهان است برسد.

به‌رغم وجود تهدیدهای نظامی واشنگتن اعلام می‌کند تمایل دارد بدون پیش‌شرط با مقامات جمهوری اسلامی بر سر میز مذاکره بنشیند و با ایران توافق جدیدی به عنوان جایگزین برجام ببندد. طرفین اروپایی برجام اما روز سه‌شنبه با اقدام برای فعال کردن مکانیزم ماشه، اعلام کردند مایل به حفظ برجام هستند و از ایران خواستند به برجام برگردد.

بیشتر بخوانید:

در همین زمینه: