تيم ملی فوتبال ايران در چارچوب مرحله نهايی مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزيل در قاره آسيا برای نخستين بار در تاريخ فوتبال ايران در برابر لبنان تن به شکست داد.

ديدار دو تيم ايران و لبنان از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقيقه امروز سه‌شنبه ۲۱ شهريورماه به وقت ايران در ورزشگاه اسپورت سيتی شهر بيروت در برابر هشت هزار تماشاگر و با قضاوت “تان های” از چین برگزار شد.

تيم ملی فوتبال ايران با ترکيب مهدی رحمتی، حسين ماهينی، هادی عقيلی، پژمان منتظری، پژمان نوری (احسان حاج صفی – ۴۶)، جواد نکونام (کاپيتان)، علی کريمی، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری (محمد غلامی- ۶۸)، مسعود شجاعی و کريم انصاری‌فرد (محمد قاضی – ۴۶) به مصاف لبنان رفت.

در اين ديدار تيم ملی فوتبال لبنان موفق شد در دقيقه ۲۸ بازی توسط رضا عنتر به گل دست يابد و تا پايان ديدار اين نتيجه را حفظ کند.

تيم ملی ايران از آغاز مرحله نهايی مقدماتی جام جهانی تاکنون سه ديدار داشته که در هر سه ديدار ضعيف ظاهر شده است

اگر چه زمين ورزشگاه بيروت ناهموار و از کيفيت بدی برخوردار بود و بازيکنان لبنان سرتاسر نيمه دوم را به دفاع و وقت‌کشی پرداختند، اما تيم ملی فوتبال ايران نيز ناهماهنگ و بی‌هدف در اين ديدار ظاهر شد و به جز ايجاد چند خطر نتوانست موفق ظاهر شود.

عدم سرعت بازيکنان، بی‌برنامگی در حملات به سوی دروازه لبنان و پاس‌های اشتباه از مشخصات بازی تيم ايران بود.

تيم ملی ايران از آغاز مرحله نهايی مقدماتی جام جهانی تاکنون سه ديدار داشته که در هر سه ديدار ضعيف ظاهر شده است.

ايران پيش از اين با قطر مساوی کرده بود و ازبکستان را با يک گل در دقايق پايانی برده بود.

در ديدار ديگر اين گروه ازبکستان و کره جنوبی در تاشکند به مصاف يکديگر رفتند و در پايان با تساوی دو بر دو يک امتياز از اين ديدار را تقسيم کردند.

تيم ملی فوتبال قطر در اين دور استراحت داشت.

بدين ترتيب در گروه A، کره جنوبی با هفت امتياز در رده نخست، تيم ملی فوتبال ايران با چهار امتياز دوم، قطر و لبنان با همين امتياز سوم و چهارم و ازبکستان با دو امتياز پنجم هستند.

تيم‌های ملی فوتبال ايران و لبنان تا ديدار امروز شش بار مقابل هم بازی کرده‌ بودند که سهم ايران پنج پيروزی و يک تساوی در اين شش بازی بود. لبنان تاکنون موفق به شکست تيم ملی ايران نشده بود.