همزمان با افزایش فشارها بر وزیر خارجه ایران، رسانه‌های حکومتی سخنان محمد تقی مصباح یزدی را بازتاب داده‌اند. رهبر معنوی جبهه پایداری خطاب به روحانی و ظریف می‌گوید: «بارها به آمریکا رفته‌اید، سال‌ها در انگلیس بوده‌ و آنجا دکترا گرفته‌اید، با آن‌ها هم‌پیاله بوده‌اید و اکنون نیز آشکارا یا پنهان ارتباطاتی با آن‌ها دارید، اما باز هم آمریکا را نشناخته‌اید.»

محمد تقی مصباح یزدی در جمع مسئولان عقیدتی – سیاسی حفاظت سپاه پاسداران (عکس: آرشیو)

محمد تقی مصباح یزدی در طی یک سخنرانی در ۲۵ دی ۹۸ با گوشه‌چشمی به حسن روحانی و محمد جواد ظریف گفته بود:

« کسانی‌ در گوشه و کنار می‌گویند اگر با آمریکا آرام‌تر رفتار کنیم، نتیجه بهتری می‌گیریم. پاسخ مودبانه‌اش این است که متأسفیم که شما آمریکا را نشناخته‌اید. این جواب مودبانه‌اش است. جواب صریح هم دارد اما بنده قصد ندارم تعبیر دیگری کنم.»

مصباح یزدی که از او به عنوان «رهبر معنوی جبهه پایداری» یاد می‌کنند در ادامه این سخنان گفته بود:

«متأسفیم که شما با این‌که به آمریکا رفته و آن‌جا درس خوانده‌اید، یا سال‌ها در انگلیس بوده‌ و آن‌جا دکترا گرفته‌اید، با این‌که با آن‌ها هم‌پیاله بوده‌اید و اکنون نیز آشکارا یا پنهان ارتباطاتی با آن‌ها دارید، باز آمریکا را نشناخته‌اید.»

رسانه‌های حکومتی این سخنان را پنجشنبه ۱۰ بهمن بازنشر کرده اند. محمد جواد ظریف در آمریکا تحصیل کرده و حسن روحانی هم مدرک دکترای خود را از دانشگاه کلیدون گلاسکو گرفته است.

 بعد از آنکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با بخش انگلیسی اشپیگل امکان مذاکره با آمریکا بعد از قتل قاسم سلیمانی را منتفی ندانست، عده‌ای از طرفداران حکومت مقابل ساختمان وزارت خارجه تجمع کردند. ۲۳ نماینده هم در راستای استیضاح وزیر خارجه، از ظریف به قوه قضائیه شکایت کردند.

وزارت خارجه ایران دوشنبه ۷ بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «تأکید بر مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام» یک «سنگر بین‌المللی» است و نباید به آمریکا واگذار شود. وزارت خارجه ایران در این بیانیه هشدار داد که نباید از «منافع ملی» سوءاستفاده جناحی کرد.

بیشتر بخوانید: