خبرگزاری رویترز به نقل از شش منبع آگاه از شکست مذاکرات میان عربستان سعودی و قطر خبر داد. به گفته این منابع، قطر درخواست عربستان را برای تغییر در مواضع دوحه نسبت به تهران، نپذیرفته است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی – مذاکرات میان قطر و عربستان سعودی به‌دلیل اختلافات میان دو کشور و مسئله رابطه با جمهوری اسلامی ایران به شکست انجامید (عکس‌ها از Fayez Nureldine / AFP)

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز اعلام کردند عربستان سعودی به نمایندگی از جمع‌ کشورهایی که قطر را در محاصره سیاسی و اقتصادی قرار داده‌اند، در ماه دسامبر و پس از خودداری شیخ تمیم، امیر قطر از شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در عربستان  پرونده مذاکره با این کشور را بسته است. بدین ترتیب اختلافات میان دوحه و ریاض و محاصره سیاسی و اقتصادی دوحه به قوت خود باقی خواهد بود.

مقامات عربستان و قطر که قبلا از پیشرفت در مذاکرات خبر داده‌ بودند، هنوز به صورت رسمی در این‌باره اظهارنظر نکرده‌اند.

عربستان سعودی به همراه امارات متحده عربی، بحرین و مصر از ژوئن ۲۰۱۷ تاکنون روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را به‌خاطر اتهام «حمایت از تروریسم» با دوحه قطع کردند. این کشورها برداشتن محاصره اقتصادی و سیاسی را به پذیرش ۱۳ درخواست منوط کرده‌اند که یکی از مهمترین آن‌ها کاهش روابط با جمهوری اسلامی ایران است. تعطیلی شبکه رسانه‌ای الجزیره و بستن یک پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر نیز از دیگر موارد مطرح به‌شمار می‌رود. دوحه تاکنون با رد این اتهامات از پذیرش درخواست‌های مذکور خودداری کرده و می‌گوید این بایکوت برای تضعیف حاکمیت قطر انجام شده است.

براساس اعلام منابع رویترز که شامل چهار دیپلمات غربی و دو منبع آگاه می‌شود، قطر در جریان این مذاکرات رفت و آمد آزادانه شهروندانش به کشورهای بایکوت‌کننده، دسترسی به حریم هوایی این کشورها و بازگشایی مرز زمینی این کشور با عربستان را به عنوان اولویت‌های خود مطرح کرده است. اما ریاض از دوحه خواسته با توجه به حمایت قطر از طرف متخاصم (ایران) در برخی از مناقشات منطقه‌ای، یک تغییر اساسی را در رفتار خود نشان دهد.

به گفته یکی از دیپلمات‌ها، عربستان سعودی خواهان توافق جدیدی با قطر و تعهدات تازه‌ای برای این کشور بوده است.

یک منبع قطری نیز در واکنش به این خبر گفت: گفتگوها ادامه پیدا نکرد چرا که انتظارات از قطر «غیرواقع‌بینانه» بود و قطر نمی‌خواهد به یک کشور «نیابتی» تبدیل شود.

روابط نزدیک قطر با ایران خللی در جبهه واحد کشورهای عربی خاورمیانه علیه حکومت ایران محسوب می‌شود. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر ماه گذشته به ایران آمد و با مقامات ارشد جمهوری اسلامی دیدار کرد. برخی او را حامل پیام‌های واشنگتن به تهران می‌دانند.

در همین رابطه: