دادگاه انقلاب مژگان اسکندری، یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات آبان را به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. ماموران امنیتی آذر امسال این شهروند را در تهران دستگیر و به پس از بازجویی به زندان قرچک ورامین منتقل کردند.

روزهای پایانی آبان در اعتراض به افزایش نرخ بنزین موجی از اعتراض در شهرهای ایران رخ داد. دستگاه قضایی بازداشت شدگان این روزها را که هویت بسیاری از آنان هنوز به دست نیامده، به حبس، اعدام، شلاق محکوم می‌کند.

به گزارش «هرانا»، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مژگان اسکندری را در تاریخ ۱۹ آذر ۹۸ به دلیل شرکت در اعتراضات سراسری آبان ماه در تهران دستگیر کردند. او پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در تهران به زندان قرچک ورامین منتقل و نهایتا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. پرونده مژگان اسکندری در شعبه ۶ دادسرای ناحیه ۳۳ مقدسی (دادسرای اوین) بررسی و نهایتا به دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده شده بود. در مرحله بازپرسی اما اتهام او «اخلال در نظم و آسایش عمومی» عنوان شده بود.

مژگان اسکندری، متولد ۱۳۴۷ است و در حال حاضر در بند ۱ زندان قرچک ورامین (بند مادران) زندانی‌ است.

این حکم روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۹۸ در دادگاه انقلاب تهران به وی ابلاغ شده است.

 هرانا نوشته است که «این زندانی تسلیم رای صادره شده» و  اعتراضی به آن نکرده است. با این حال هنوز مشخص نیست که مشمول کاهش دوره محکومیت شده باشد یا نه.

برپایه این گزارش، مژگان اسکندری به‌دلیل این‌که همراه با امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی و همچنین یک معترض دیگر که نام او «شیما» اعلام شده‌ است، بازداشت شده بود، با این معترضان «هم‌پرونده‌ای» شده و به عنوان متهم ردیف چهارم  این پرونده محاکمه و محکوم شده است.

دادگاه انقلاب تهران پیش از این امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی را به اعدام، زندان و شلاق محکوم کرده است. خانواده این زندانی‌ها گفته‌اند که آنها در زندان مورد «آزار و شکنجه» قرار گرفتند تا به «اعتراف ساختگی» تن بدهند.

«شیما» (نام خانوادگی او احراز نشده است) متهم دیگر این پرونده نیز به حبس محکوم شده و با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است.

بیشتر بخوانید: