تست کرونای ۱۱ تن از اهالی شهرستان بوانات واقع در استان فارس مثبت اعلام شده است. ساکنان شهر معتقدند ویروس جدید کرونا توسط کارکنان معدن مس جیان واقع در نزدیکی بوانات وارد منطقه شده و خواستار تعطیلی معدن هستند. آنها در برابر فرمانداری شهرستان اعتراض کردند. برای دو معترض پرونده قضائی تشکیل شد.

تجمع مقابل فرمانداری بوانات در اعتراض به شیوع کرونا در این شهر

گروهی از مردم شهر بوانات یکشنبه ۱۷ فروردین مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار تعطیلی معدن مس جیان شدند.

معترضان در تجمع خود پلاکاردی در دست داشتند که بر روی آن‌ نوشته شده بود: «۱۱مورد مبتلا به کرونا در یک روز» و «سلامتی مردم شهرستان بوانات در این وضعیت مهم‌تر از کار معادن است».

علی محمودی، فرماندار بوانات در گفت‌و‌گو با رسانه‌های محلی بوانات از جمله «شیرازه» گفت تعطیلی واحدهای تولیدی بزرگ مثل معادن مس در دستور کار ستاد ملی مبارزه با کرونا نیست.

او گفت: «مبتلایان کووید۱۹ ارتباطی با معدن مس ندارند. کل بیماران کرونایی این شهرستان در یک خانواده هستند. دو نفراز اعضای خانواده زمانی که از مشهد بازگشتند، دچار این بیماری شده و آن را به خانواده خود انتقال داده اند».

به گفته‌ی او از ۴۰ تن از افراد این خانواده تست کرونا گرفته شده و ۱۱ تن از آن‌ها که تست‌شان مثبت بوده در قرنطینه هستند.

به گفته‌ی فرماندار بوانات، معدن مس جیان ۷۰ شاغل دارد که خوراک سایر معادن را تولید می‌کنند. ۳۰ تن از کارگران به گفته‌ی فرماندار به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند و «تعداد باقیمانده نیز با رعایت پروتکل بهداشتی مشغول به کار هستند».

او افزود: «این خبر با شیطنت دو نفر انتشار یافته که هم اکنون شناسایی شده‌اند و برای آن پرونده قضایی تشکیل می‌دهیم.»


در همین زمینه: