به‌دنبال انتشار بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین مبنی بر «مزاحمت» شناورهای سپاه پاسداران برای ناوگان ایالات متحده در خلیج فارس، نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای روایت نیروهای آمریکا را «جعلی و هالیوودی» خواند اما تایید کرد قایق‌های سپاه در سه‌نوبت با کشتی‌های جنگی آمریکا رودرو شده‌اند.

تصویر منتشر شده توسط شبکه پرس‌تی‌وی (صدا و سیمای جمهوری اسلامی) از نزدیک شدن شناورهای سپاه پاسداران به یک ناو ایالات متحده در خلیج فارس

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران روز یکشنبه ۳۱ فروردین/۱۹ آوریل با انتشار یک اطلاعیه مواجهه با ناوگان ایالات متحده را تایید و اعلام کرد شناورهای سپاه دست کم در سه مورد با کشتی‌های جنگی ایالات متحده در خلیج فارس، رودرو شده‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه پاسداران «با سرعت و به قصد ایجاد مزاحمت» به کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج فارس نزدیک شده‌اند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران اما در اطلاعیه خود روایت نیروهای ایالات متحده را «جعلی» و «هالیوودی» خوانده و آن‌ها را به «پاسخ قاطعانه» در قبال «هرگونه اشتباه محاسباتی» تهدید کرده است.

سپاه در اطلاعیه‌ خود ادعا کرد نیروهای ایالات متحده در دو نوبت در روزهای  ۱۸ و ۱۹ فروردین با «بی‌توجهی به اخطار نیروهای سپاه و اعمال رفتاری پرخطر» سد راه یک کشتی سپاه (کشتی شهید سیاوشی) شده‌اند.

طبق این اطلاعیه برخورد سوم نیروهای سپاه و آمریکا نیز در روز ۱۵ آوریل و همزمان با اعزام گروهی ۱۱ قایق به منطقه اتفاق افتاده است که در آن شناورهای سپاه با اقدامات «غیرحرفه‌ای و تحریک‌کننده» ناوها و کشتی‌های جنگی ایالات متحده روبه‌رو شده‌اند.

نیروی دریایی ایالات متحده اما درباره این اتفاق اعلام کرده بود چهارشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۷ فروردین ۱۱ قایق تندرو سپاه پاسداران چندین بار به کشتی‌های جنگی آمریکا با نام‌های لویس پولر،‌ پاول همیلتون، فایر بولت، سیروکو، رانگل و یو. اس. اس مائوی که در آب‌های مشترک شمال خلیج فارس در حال تمرین نظامی بودند با سرعت زیاد نزدیک شدند و از کنار این کشتی‌ها عبور کردند.

ساعاتی پس از انتشار اطلاعیه سپاه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری را منتشر و اعلام کرد این تصاویر مربوط به «اتفاقات ۲۶ فروردین و حضور ۱۱ قایق تندروی ایرانی در نزدیکی ناو آمریکایی» ست.

نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه خود اذغان کرده که برای آنچه پیشگیری از «رفتارهای غیرقانونی، غیر حرفه ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه» نیروهای ایالات متحده خوانده و همچنین «تحکیم امنیت تردد شناور‌های خودی» و «مقابله با قاچاق سوخت» گشت‌های دریایی در خلیج فارس را افزایش داده است.

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اما پس از انتشار این بیانیه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعای «غیرحرفه‌ای» بودن رفتار نیروهایش را رد کرده است.

در همین زمینه: