رئیس شعبه ١۵ دادگاه انقلاب از برگزاری آخرین جلسه محاکمه فریبا عادلخواه خبر داد. به گفته قاضی ابوالقاسم صلواتی در مهلت مقرر حکم عادلخواه صادر می‌شود. این شهروند دوتابعیتی از اتهام جاسوسی تبرئه شده اما به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شده است.

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر و انسان‌شناس دانشگاه ساینس‌پو که در زندان اوین زندانی است

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر و انسان‌شناس دانشگاه ساینس‌پو است که برای انجام تحقیقات میدانی بنیاد پژوهشی خود در ارتباط با حوزه‌ علمیه، وارد ایران شد. خرداد  ۹۸ سپاه پایداران او را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد. گابریل مارشال، شریک زندگی او و از اعضای بنیاد پژوهشی دانشگاه ساینس‌پو که برای دیدار با فریبا عادل‌خواه به ایران رفته بود نیز به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شد. اوایل فروردین اما در جریان تبادل زندانی بین ایران و فرانسه رونالد گابریل مارشال با جلال روح‌الله‌نژاد مبادله شد. روح‌الله‌نژاد که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا در فرانسه زندانی بود، قرار بود به آمریکا مسترد شود.

دوشنبه یکم اردیبهشت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داد که آخرین جلسه دادگاه فریبا عادل‌خواه برگزار شد. قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ١۵ دادگاه انقلاب در مورد محاکمه عادلخواه گفت:

«نامبرده با حضور وکیل تعیینی در شعبه ۱۵ محاکمه و آخرین دفاع از وی اخذ شد. در مهلت مقرر قانونی حکم این متهم صادر خواهد شد.»

١٧ دی ٩٨، سعید دهقان وکیل فریبا عادلخواه در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود:

«اتهام اصلی موکلم جاسوسی بود و خانم عادلخواه علاوه بر تبرئه از اتهام جاسوسی، از اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق طرح مباحثی از جمله “مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد” نیز تبرئه و منع تعقیب صادر شد.»

در آن زمان سعید دهقان در ادامه مصاحبه با ایرنا از طرح اتهامات تازه علیه عادلخواه خبر داده و گفته بود:

«شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت شهید مقدس اوین در جلسه رسیدگی به پرونده عادلخواه که بیش از سه ساعت و نیم طول کشید، همزمان با اخذ آخرین دفاع و همچنین دفاعیات کتبی و شفاهی، سه اتهام دیگر برای او اضافه کرد. با توجه به تأیید دادستانی، کیفرخواست با دو اتهام دیگر با عناوین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه انقلاب می‌رود.»

دادگاه برای رسیدگی به این اتهامات برگزار شده بود.

عادلخواه که از ملاقات با رولاند مارشال، شریک زندگی‌اش محروم بود، کریسمس گذشته دست به اعتصاب غذای نامحدود زد. اعتصاب غذای او در زندان اوین اما با بروز نشانه‌های آسیب جدی بر کلیه‌ها پس از ۶۰ روز پایان پذیرفت.

بیشتر بخوانید: