فرمانده کل سپاه پاسداران می‌گوید دستور داده است هر کشتی یا قایقی در خلیج فارس به شناورهای جمهوری اسلامی حمله کند مورد هدف قرار گیرد. او این سخنان را در واکنش به گفته‌های ترامپ مبنی بر این‌که در صورت مزاحمت قایق‌های ایرانی برای کشتی‌های آمریکا به آن‌ها شلیک خواهد شد، بیان کرد.

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران
حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت در واکنش به سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت:

«به یگان‌های دریایی خود دستور داده‌ایم اگر شناور یا واحد جنگی از نیروهای تروریست آمریکا بخواهد امنیت کشتی‌های غیرجنگی یا شناورهای رزمی ما را تهدید کند، آن شناور یا واحد را هدف قرار دهند.»

روز گذشته، چهارشنبه ۳ اردیبهشت / ۲۲ آوریل، دونالد ترامپ در توییتی نوشت: «به نیروهای دریایی آمریکا دستور داده‌ام که اگر قایق‌های ایرانی در دریا مزاحم کشتی‌هایمان شدند به تک‌تکشان شلیک و آن‌ها را نابود کنند.» او عصر چهارشنبه نیز در نشست خبری روزانه خود درباره رویکرد نظامی آمریکا در مقابله با ایران در خلیج فارس گفت آمریکا حضور قایق‌های مسلح ایرانی در اطراف کشتی‌های خود «تحمل نمی‌کند».

فرمانده کل سپاه در این‌باره افزود:

«به آمریکایی‌ها اعلام می‌کنیم در دفاع از امنیت ملی، مرزهای آبی و منافع دریایی‌مان کاملاً مصمم و جدی هستیم و هر اقدامی با پاسخ قاطع، مؤثر و سریع ما مواجه خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره تهدیدات قایق‌های سپاه پاسداران واکنش نشان داد. او در صفحه توییتر خود نوشت:

«ارتش آمریکا بیش از ۵۰۰۰ مورد مبتلا به کووید-۱۹ دارد. دونالد ترامپ باید به نیازهای آن‌ها رسیدگی کند نه این‌که اقدام به تهدیدهایی کند که از سوی تروریست‌های صدام مورد تشویق واقع می‌شود. همچنین، نظامیان آمریکایی حق ندارند که در ۷۰۰۰ مایل دورتر از خانه، موجب برانگیختن خشم دریانوردان ما در سواحل خلیج فارس‌مان شوند.»

چهارشنبه هفته گذشته ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق‌های سپاه پاسداران «با سرعت و به قصد ایجاد مزاحمت» به کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج فارس نزدیک شده‌اند.

بر این اساس قایق‌های سپاه چندین بار به کشتی‌های جنگی آمریکا با نام‌های لویس پولر،‌ پاول همیلتون، فایر بولت، سیروکو، رانگل و یو. اس. اس مائوی که در آب‌های مشترک شمال خلیج فارس در حال تمرین نظامی بودند با سرعت زیاد نزدیک شدند و از کنار این کشتی‌ها عبور کردند.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه چند روز بعد در اطلاعیه‌ای ادعا کرد نیروهای ایالات متحده در دو نوبت در روزهای  ۱۸ و ۱۹ فروردین با «بی‌توجهی به اخطار نیروهای سپاه و اعمال رفتاری پرخطر» سد راه یک کشتی سپاه (کشتی شهید سیاوشی) شده‌  بودند.

سپاه پاسداران در ادامه این اطلاعیه تهدید کرده بود هرگونه «خطای محاسباتی را قاطعانه» پاسخ می‌دهد.

سپاه پاسداران سه‌شنبه ۲ اریبهشت / ۲۱ آوریل اعلام کرد که ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر دو مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

ترامپ روز گذشته در جریان کنفرانس خبری خود در مورد پرتاب ماهواره توسط سپاه گفت:

«می‌دانیم که داشت بالا می‌رفت. ما خیلی از نزدیک ایران را زیر نظر داریم، از خودشان در مورد ایران بیشتر می‌دانیم.»

 مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز از سازمان ملل خواست بررسی کند که تا چه حد پرتاب ماهواره ناقض تعهدات ایران است.

اتحادیه اروپا و آمریکا با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل استفاده از موشک بالستیک برای پرتاب این ماهواره‌ها را ناقض تعهدات ایران در چارچوب مصوبات شورای امنیت می‌داند. کارشناسان می‌گویند این موشک‌های پرتابگر با تکنولوژی مشابه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای تولید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: