کلکتیو (تشکل‌های همسو) سندیکاهای فرانسه، متشکل از پنج سندیکای س اف د ت، س ژ ت، اف اس او. سولیدر، او ان اس آ، در نامه‌ای به علی خامنه‌ای سرکوب و آزار فعالان مدافع حقوق کارگران، معلمان، فعالان مدنی و هنرمندان ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری فعالان زندانی شدند.

عکس: آرشیو

کلکتیو سندیکاهای فرانسه در نامه خود که در آستانه روز جهانی کارگر منتشر شده است، تداوم حبس محمد حبیبی و بازداشت مجدد اسماعیل عبدی دو عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران را محکوم کردند.

اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران چند روز پیش از نوروز ۹۹ با حکم مرخصی از زندان اوین آزاد شد، اما روز دوم اردیبهشت که برای تمدید مرخصی به دادیاری زندان اوین مراجعه کرده بود، مجددا بازداشت شد.

اسماعیل عبدی به عنوان فعال صنفی به دنبال تأیید حکم پنج سال حبس خود در دادگاه تجدید نظر، روز ۱۹ آبان ۹۵ بدون دریافت احضاریه و اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان تا هنگام آمدن به مرخصی در زندان بود.

محمد حبیبی عضو دیگر هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران به جرم فعالیت‌های صنفی به هفت و نیم سال حبس و ضربات شلاق محکوم شده و دو سال است در زندان به سر می‌برد. محمد حبیبی آخرین بار روز ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ در تجمع سراسری معلمان، مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه در تهران از سوی مأموران سپاه ثارالله، همراه با ضرب و شتم بازداشت شد.

در پی همه‌گیری کرونا برغم آن که بسیاری از زندانیان بطور موقت از زندان آزاد شدند، اما قوه قضائیه از آزادی زندانیان سیاسی خودداری کرد و برخی مانند محمد حبیبی حتی اجازه نیافتند به مرخصی بروند. وزارت آموزش و پرورش نیز در هم‌نوایی با قوه قضائیه، اخیرا حکم انفصال از خدمت او را برای خانواده‌اش ارسال کرده است. محمد حبیبی ۱۸ سال سابقه کار دارد و به دلیل بیماری نیازمند مراقبت پزشکی است.

کلکتیو سندیکاهای فرانسه از حکومت ایران خواسته است به حقوق تصریح شده در پیمان‌های جهانی کار از جمله حق ایجاد تشکل‌های مستقل، حق برگزاری تجمع و اعتصاب و حق انعقاد قراردادهای جمعی کار احترام بگذارد.

این مجموعه تاکید کرده است که همه‌گیری کرونا جان و سلامت فعالان زندانی را به خطر انداخته است و ضروری است احکام غیرعادلانه و مغایر با حقوق بنیادین انسان‌ها که برای فعالان کارگری و اجتماعی صادر شده لغو و آن‌ها به فوریت آزاد شوند.

متن کامل این نامه را اینجا بخوانید:


در همین زمینه: