پس از گذشت بیش از دو ماه از بازداشت علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، او در یک تماس تلفنی با خانواده از ابتلای خود به کرونا خبر داده است. رضا یونسی، برادر این دانشجوی زندانی ضمن تأیید خبر ابتلای برادرش به ویروس کرونا در زندان، به ‌زمانه می‌گوید برادرش روز چهارشنبه ۲۱ خرداد در یک تماس تلفنی کوتاه به مادرشان گفته که از دو هفته پیش به ویروس کرونا مبتلا شده و وضعیت جسمی خوبی ندارد. این تماس پس از گذشت بیش از دو هفته از آخرین تماس تلفنی علی یونسی با خانواده برقرار شده است.

علی یونسی

  • صدای رضا یونسی: 

علی یونسی به ‌همراه امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف روز ۲۲ فروردین ‌ماه امسال توسط مأموران لباس شخصی وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌ است.

به‌ گفته رضا یونسی که مقیم سوئد است، خبر ابتلای برادرش به کرونا در زندان سبب افزایش نگرانی او و خانواده‌اش در خصوص وضعیت سلامت برادرش شده است.

بازداشت علی یونسی، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه صنعتی شریف و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری در سال ۹۵ و همچنین مدال طلای المپیاد جهانی نجوم در سال ۹۶، توأم با ضرب و شتم بوده است. خانواده‌ یونسی در روزهای پس از بازداشت او اعلام کردند ۱۲ مأمور لباس شخصی این دانشجو را در حالی که به شدت مضروب شده و از ناحیه سر زخمی بوده، به خانه برده‌اند و پس از بازرسی خانه و ضبط کامپیوترها و دیگر لوازم شخصی، با خود برده‌اند.

همزمان با بازداشت یونسی، مأموران امنیتی امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشور در سال ۹۶ و یکی دیگر از دانشجویان نخبه دانشگاه شریف را نیز بازداشت کردند.

۲۶ روز پس از بازداشت این دو دانشجوی نخبه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز ۱۶ اردیبهشت‌ آنان را به داشتن «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» متهم کرد.

اسماعیلی در تشریح ادعای خود گفت:

«این افراد به گروه‌های ضدانقلاب وصل شدند و با گروهک تروریستی منافقین (مجاهدین خلق) ارتباط داشتند و به ‌دنبال اقدامات خرابکارانه در کشور بودند که اقدامات ایذایی انجام دادند و نتوانستند اقدام خاصی انجام دهند.»

رضا یونسی اما با اشاره به تداوم بلاتکلیفی امیرحسین مرادی و علی یونسی در زندان می‌گوید:

«از روز دوشنبه ۱۹ خرداد، این دو دانشجو بعد از ۵۹ روز بازداشت در سلول انفرادی به یک سلول دیگر منتقل شده‌اند که علی‌رغم فضای محدود آن، آنان در کنار هفت، هشت نفر دیگر در بازداشت هستند.»

یونسی درباره پیگیری خانواده‌ها برای ملاقات با امیرحسین مرادی و علی یونسی هم می‌گوید:

«روز پنج شنبه ۲۲ خرداد ماه، پدر و مادرم همراه خانواده امیرحسین مرادی برای ملاقات با فرزندانشان به زندان اوین مراجعه کرده‌اند اما از طرف مسئولان زندان، به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.»

به ‌گفته او، خانواده‌ها تنها توانسته‌اند لباس و مقداری کمی پول برای این دو دانشجوی زندانی به مسئولان زندان تحویل دهند.


  • در همین زمینه
https://www.radiozamaneh.com/504305