آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام‌های فراقضایی می‌گوید حمله پهپادهای آمریکا در ماه ژانویه که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی شد، نقض قوانین بین‌المللی است.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ ـ ۳ ژانویه ۲۰۲۰ در حمله ارتش آمریکا به حوالی فرودگاه بغداد کشته شد.

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به اعدام‌های فراقضایی با انتشار گزارشی گفته است که قتل هدفمند قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس بر خلاف منشور سازمان ملل انجام شده است.

کالامارد با اشاره به موارد فزاینده استفاده از پهپادهای نظامی در کشتار هدفمند، گفته است که چنین اقداماتی جهان را در موقعیت بحرانی قرار می‌دهند و «شورای امنیت اقدامی نمی‌کند و جامعه بین‌المللی نیز در برابر آن سکوت می‌کند».

در این گزارش که قرار است پنج‌شنبه ۱۹ تیر / ۹ ژوئیه به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود آمده است: «ژنرال بلندپایه قاسم سلیمانی، مدیر استراتژی و عملیات نظامی ایران در عراق و سوریه بود، اما فقدان تهدید واقعی و فوری از سوی او علیه جان کسی، موجب می‌شود که اقدام آمریکا غیرقانونی به‌شمار آید.»

ارتش آمریکا ۱۳ دی‌ماه سال گذشته (۳ ژانویه) به کاروان قاسم سلیمانی در حوالی فرودگاه بغداد حمله کرد. این حمله به کشته شدن سلیمانی و ۱۰ نفر از همراهان او از جمله ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس حشد الشعبی، شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق، انجامید. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستور این حمله را صادر کرده بود.

آگنس کالامارد کشتن هدفمند قاسم سلیمانی را نخستین موردی خوانده است که در آن دولت یک کشور با استناد به حق دفاع از خود قتل یک مقام دولتی کشوری دیگر در خاک کشوری ثالث را واجد وجاهت قانونی می‌خواند.

هدف گزارش جدید کالامارد بیش از هر چیز نشان دادن خطر فزاینده استفاده از پهپادها برای انجام عملیات‌ نظامی خارج از قواعد جنگی موجود در منشور سازمان ملل است.

این گزارش در شورای حقوق بشر سازمان ملل بررسی خواهد شد تا اعضای این شورا در جهت تعیین ضوابطی علیه استفاده از پهپادهای نظامی اقدام کنند.

آمریکا دو سال پیش با انتقاد از شورای حقوق بشر سازمان ملل، از این شورا خارج شد و در نشست روز پنج‌شنبه حضور نخواهد داشت.

قتل قاسم سلیمانی در عراق موجی از تنش‌های تازه در منطقه ایجاد کرد. نیروهای نیابتی ایران در عراق به پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدانش حمله موشکی کردند و آمریکا نیز حملاتی علیه این نیروها انجام داد. ایران هم از خاک خود به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق موشک شلیک کرد.

بیشتر بخوانید: