کارخانه لنج‌سازی بوشهر واقع در محله «تنگک» دچار آتش‌سوزی گسترده شد. برخی خبرهای تایید نشده نیز از آتش‌سوزی نمایندگی شرکت سایپا که در مجاورت کارخانه لنج‌سازی واقع شده، حکایت دارد. علت حادثه هنوز مشخص نیست و عملیات مهار آتش ادامه دارد.

کارخانه لنج‌سازی تنگک در حال آتش‌سوزی – بوشهر

بنا به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چهارشنبه ۲۵ تیر حدود ساعت ۱۳ بعدازظهر کارخانه لنج‌سازی بوشهر دچار حریق شد. جهانگیر دهقانی، مدیرکل بحران استانداری بوشهر این آتش‌سوزی را تایید کرد: «به محض اطلاع از وقوع حادثه سریعاً و با هماهنگی‎ صورت گرفته تمامی دستگاه‌ها به محل حادثه اعزام شدند.»

به گفته مدیرکل بحران استانداری بوشهر آتش تقریبا تحت کنترل قرار گرفته است «ولی به دلیل گستردگی آتش و سرعت باد امکان پیشروی وجود دارد.»

هنوز علت این آتش‌سوزی گسترده در کارخانه لنج‌سازی بوشهر و میزان خسارت‌های به وجود آمده مشخص نیست، اما جهانگیر دهقانی از سوختن تعداد از لنج‌ها خبر داده است:

«علت حریق نیز هنوز مشخص نیست و باید کنترل اطفاء به طور کامل انجام شود و پس از آن بررسی و اعلام خواهد شد. جنس لنج‌ها فایبرگلاس است و حدود ۵ تا ۷ لنج دچار خسارت شده اند. البته باید پس از اطفای کامل حریق نسبت به بررسی و ارزیابی دقیق اقدام و سپس اعلام شود.»

تاکنون کسی در اثر این آتش‌سوزی مصدوم نشده است و عملیات اطفاءحریق همچنان ادامه دارد.

آتش‌سوزی‌های سریالی در هفته‌ها و ماه‌های گذشته در سراسر ایران به وقوع پیوست. این آتش‌سوزی‌ها در سه حوزه شهری، صنتعی و طبیعی، از مراکز درمانی گرفته تا پارک‌ها، کارخانه‌ها، مراکز نظامی و جنگل‌ها رخ داده است. علت بسیاری از آنها همچنان نامشخص است و مقام‌های مسئول از اعلام علت یا علت‌های این آتش‌سوزی‌ها خودداری می‌کنند.

گاه‌شمار آتش‌سوزی‌های سال ۹۹:
۱۴ تیر: انفجار و آتش سوزی در «نیروگاه شهید مدحج زرگان» در کیلومتر پنج جاده اهواز-‌مسجد سلیمان، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا)، چند ساعت پس از این رویداد و زمانی که هنوز آتش به ‌طور کامل مهار نشده بود، به ‌نقل از ابراهیم قنبری، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز، علت این واقعه را آتش گرفتن یک «ترانس برق» اعلام کرد.
۱۳ تیر: یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات تولید انواع در‌های ضدسرقت طعمه حریق شد. علت حادثه هنوز از سوی مقامات رسمی اعلام نشده است
۱۲ تیر: انفجار در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز. خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه مقام ایرانی که نامی از آنها برده نشده، منشأ این انفجار را «حملات سایبری» اعلام کرد. کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم اعلام کرد که علت حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شده است، ‌اما به دلیل «برخی ملاحظات امنیتی» بعداً به اطلاع عموم خواهد رسید.
۱۲ تیر: آتش گرفتن یکی از باغ‌های بزرگ محدوده دو خیابان زرگری و ستار خان در شیراز به‌نحوی که کاربران در شبکه‌های اجتماعی و شاهدان عینی از سوختن کامل باغ‌ها و زمین‌های بایر این دو خیابان خبر دادند. محمدهادی قانع، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز «تراکم گیاهی» و «عامل انسانی به‌صورت غیرعمدی» را دلیل این رویداد عنوان کرد.
۱۰ تیر: در اثر انفجار و آتش‌سوزی در کلینیک سینا اطهر در شمال تهران ۱۵ زن و چهار مرد کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند. حادثه حوالی ساعت ۲۱ شامگاه سه‌شنبه رخ داد. تاکنون ۹ نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند و علت دقیق این رویداد همچنان اعلام نشده است.
چهارم تیر: دست‌کم ۲۰ هکتار از باغ‌های روستای تاریخی ابیانه در آتش سوخت. عبدالرضا مهدی بادی، مدیر جهاد کشاورزی نطنز، علت این آتش‌سوزی را «بی احتیاطی یک باغ‌دار» عنوان کرد.
یکم تیر: باغ‌های اطراف پارک مینیاتوری تبریز طعمه حریق گسترده شد. علت حادثه همچنان نامشخص است.
۳۱ خرداد: کوه‌های روستای کوشک سفلا در استان کهکیلویه و بویراحمد از سمت شهرستان رستم از دو روز قبل از این تاریخ آتش گرفت و دامنه آن به سمت این روستا در حال پیشروی بود. عباس حسن زاده، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در این رابطه گفت: «آتش‌سوزی رخ داده در جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات منطقه بابامیدان در حوزه استحفاظی استان فارس است.» این آتش‌سوزی همچنان به‌ صورت قطعی مهار نشده است. مقامات رسمی درباره علت این رویداد تاکنون توضیحی نداده‌اند.
۲۵ خرداد: انبار ۱۰ هزار متری چوب در منطقه شورآباد در جنوب تهران طعمه حریق شد. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت که علت این آتش‌سوزی در دست بررسی است.
۲۴ خرداد: آتش ۳۲ غرفه را در بازار گل «امام رضا» ‌ی تهران خاکستر کرد. علت حادثه اعلام نشده است.
۲۳ خرداد: آتش‌سوزی گسترده در یک انبار بزرگ ضایعات در منطقه ملاشیه اهواز روی داد. ابراهیم قنبری، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز هم‌زمان با اعلام این خبر از وقوع چهار فقره آتش‌سوزی دیگر در نقاط تجاری یا مسکونی در سطح شهر اهواز خبر داد.
۲۳ خرداد: ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های منحصر به ‌فرد ارتفاعات سبزپوشان شیراز طعمه آتش شد. عبدالرسول حقیقی، جانشین رئیس ستاد بحران شیراز اعلام کرد علت حادثه در دست بررسی است.
۲۳ خرداد: هفت فروند لنج صیادی و سه فروند قایق موتوری در اسکله بندر کنگ از توابع بندر لنگه به‌ طور کامل در آتش سوختند. علی نیکوئی، فرماندار شهرستان بندرلنگه در روزهای بعد گفت علت حادثه کشف نشده است.
۲۲ خرداد: ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های بلوط ارتفاعات کوه سفید در حوالی روستای قلعه سرد بالا از توابع دهدز در آتش سوخت. محسن البرزی، بخشدار دهدز دلیل این آتش‌سوزی را «نامشخص» عنوان کرد.
۲۲ خرداد: محوطه کلیسای تاریخی مریم مقدس و ضلع شرقی تپه باستانی هگمتانه در شهر همدان دچار حریق گسترده شد. محمدامین عقیلی، کارشناس روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان علت این آتش‌سوزی را «بی‌احتیاطی احتمالی رهگذران» عنوان کرد.
۲۲ خرداد: منطقه حفاظت شده کوه بیل در ارژن فارس دچار آتش سوزی شد. حسین شعبانی، دبیر کارگروه مدیریت بحران اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، علت حادثه را عامل عمدی انسانی عنوان کرد.
۲۲ خرداد: مراتع معمولان، پلدختر و تنگ سیاب کوهدشت در استان لرستان دچار آتش‌سوزی شد. در یک ‌ماه گذشته در مجموع ۱۵ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع لرستان رخ داده است. علت این وقایع همچنان اعلام نشده است.
۲۲ خرداد: ساختمان شیشه‌ای صداوسیما محل استقرار خبرنگاران خبرگزاری صداوسیما در جام‌جم آتش گرفت. علت این آتش‌سوزی همچنان اعلام نشده است.
۱۸ خرداد: ارتفاعات منطقه چاه نفت در شهرستان جهرم فارس دچار حریق شد. مسئولان استانی هنوز توضیحی درباره دلیل این آتش‌سوزی نداده‌اند.
۱۸ خرداد: محدوده زندان اوین طعمه حریق شد. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت علت این رویداد در دست بررسی است.
۱۶ خرداد: آتش‌سوزی در شبکه برق سراسری در اهواز منجر به قطع برق بیمارستان آریا و بخش‌هایی از محله کیانپارس شد.
۱۴ خرداد:‌ درختان واقع در روبه‌روی دانشگاه آزاد پردیس تهران به آتش کشیده شد.
۱۴ خرداد: محوطه سایت تاریخی ربع رشیدی تبریز در آتش سوخت. محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی علت این آتش‌سوزی را «خطای انسانی» اعلام کرد.
۱۳ خرداد: انبار روباز کارخانه بازیافت کاغذ بینالود با وسعت بیش از پنج هزار متر مربع دچار آتش‌سوزی گسترده شد. امیر عزیزی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد علت این واقعه را «نامعلوم» عنوان کرد.