سفیر ایران در کره جنوبی بر سر مسئله دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور، احضار شد. همزمان سخنگوی دولت از بازگشت ارزهای ایران از دو کشور خارجی خبر داد. بهای دلار در بازار آزاد وارد کانال ۲۱ هزارتومان شده است.

رابطه تجاری ایران و کره جنوبی پس از برجام به ۱۷ میلیارد دلار نزدیک شد اما اکنون تقریبا به صفر رسیده است و حتی تولید برندهای سامسونگ و ال‌جی که بخشی از آن در داخل ایران تولید و بخش دیگری از کره‌ جنوبی به ایران می‌آمد و تحت خدمات پس از فروش بود، متوقف شده است. عکس از شاتراستاک

علی ربیعی، سخنگوی دولت سه‌شنبه ۳۱ تیر/۲۱ ژوئیه از آزادشدن دارایی‌های ارزی ایران در دوکشور خارجی خبر داد. ربیعی بدون نام بردن از این دوکشور گفت:

«با تلاش وزارت خارجه و بانک مرکزی شرایط بازگشت ارزهای کشور از دو کشور خارجی فراهم شده است. ارزهایمان را بزودی به کشور برمی گردانیم».

همزمان با اعلام خبر آزادی دارایی‌های ایران در دو کشور، در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد یکی از این کشورها کره جنوبی باشد، وزارت خارجه کره جنوبی سفیر ایران در این کشور را احضار کرد. طبق گزارش خبرگزاری کره‌ای یونهاپ و به نقل از سخنگوی وزارت خارجه کره‌ جنوبی، این کشور روز سه‌شنبه سعید بادامچی، سفیر ایران در سئول را به‌خاطر موضع ایران درباره دارایی‌های بلوکه‌شده در کره جنوبی احضار کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۹ تیر/ ۱۹ ژوئیه درباره دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی گفته بود:

«رابطه کره‌جنوبی با آمریکا رابطه ارباب رعیتی‌ست. در صورت عدم نتیجه‌گیری از فعالیت‌های دیپلماسی و تداوم حمایت از یاغی‌گری‌های آمریکا ضمن احضار سفیر کره جنوبی، مطالبات قانونی ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.»

براساس گزارش رسانه‌های کره جنوبی، کو کیونگ سوک، مدیر امور آفریقا و خاورمیانه وزارت خارجه این کشور ابراز تاسف خود را از این اظهارات «ناشایست» به سفیر ایران اعلام کرده است. سفیر ایران در جواب اعلام کرده که این موضع، موضع رسمی دولت ایران نیست و خواستار تفاهم شده است.

با توجه به این‌که برابر با گزارش‌های پیشین، ایران به‌دنبال آزاد کردن دارایی‌های خود در کشورهای هند، چین و کره‌ جنوبی بوده، صحبت‌های سخنگوی دولت حاکی از آن است که ایران احتمالا موافقت هند و چین را برای بازگرداندن دارایی‌های خود جلب کرده است.  

دولت امید دارد با برگرداندن این دارایی‌ها نوسانات بازار ارز را کنترل کند. قیمت دلار که در روز‌های اخیر وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شده بود، از ظهر روز یکشنبه روند نزولی پیدا کرده و به کانال ۲۱ هزار تومانی بازگشته است. دولت تلاش کرده با توزیع دلار بازار را کنترل کند. سخنگوی دولت هم سه‌شنبه تلویحا به این مسئله اشاره کرد و گفت:

«منحنی ارز در حال پایین آمدن است و این در نتیجه تلاش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز به قیمت واقعی خود است».

قیمت دلار تا ظهر سه‌شنبه در بازار آزاد ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است.

در همین زمینه: