یک رسانه‌ ژاپنی خبر داد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد برای نخستین بار از ایران دیدن و با مقامات جمهوری اسلامی در مورد برنامه‌های هسته‌ای گفت‌وگو کند. این در حالی است که مقامات ایران مانع از دسترسی بازرسان آژانس به برخی از اماکن هسته‌ای خود شده‌اند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ عکس از خبرگزاری فرانسه

«ان‌اچ‌کی»، تلویزیون دولتی ژاپن جمعه ۳۱ مرداد / ۲۱ اوت خبر سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتشر کرد. این شبکه تلویزیونی به‌نقل از منابع دیپلماتیک گفته است که گروسی امیدوار است تا اوایل هفته آینده به تهران برود تا با مقامات بلندپایه ایرانی مذاکره کند.

انتظار می‌رود که او در این سفر از مقامات ایرانی بخواهد که دسترسی بازرسان‌ آژانس به دو تأسیسات هسته‌ای اعلام‌نشده جمهوری اسلامی را فراهم سازند.

شورای حکام  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن (تیر) قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن از ایران درخواست شده بود به بازرسان اجازه دسترسی به دو سایت هسته‌ای را بدهد. این قطعنامه از سوی بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد شده بود.

آمریکا خواستار فشار به ایران است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در اوایل ماه جاری میلادی پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رافائل گروسی دیدار کرد تا در مورد لزوم پاسخگویی ایران به درخواست آژانس گفت‌وگو کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم دارد گزارش اولیه خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را اوایل ماه سپتامبر (شهریور) پیش از برگزاری نشست شورای حکام، منتشر کند. پیش‌بینی می‌شود موضوع هسته‌ای ایران محور اصلی این نشست باشد.

سفر برنامه‌ریزی شده رافائل گروسی به ایران در پی دیدار کارشناسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران در اواسط ماه جاری میلادی (اوت) است.

همچنین انتظار می‌رود گروسی با مقامات ایرانی در مورد تأسیسات هسته‌ای نطنز در مرکز ایران، جایی که ماه گذشته در آن آتش‌سوزی رخ داد، صحبت کند.

گفته می‌شود که به‌تازگی ایران سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای را که برای تولید اورانیوم غنی‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد در زیرزمین این تأسیسات مستقر کرده است.

بیشتر بخوانید: