خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی از احضار نازنین زاغری، زندانی سیاسی و شهروند دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی به دادگاه و صدور کیفرخواست جدید علیه او خبر داد.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد:  شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی صبح سه‌شنبه ۱۸ شهریور نازنین زاغری را به همراه «وکیل تعیینی‌» احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرده است.

این منبع از ابلاغ «اتهامات جدید» به زاغری و وکیل او خبر داده و گفته:‌

«پس از حضور زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی و ابلاغ کیفرخواست پرونده جدید به او، وکیل تعیینی وی ضمن حضور در دادگاه انقلاب در حال مطالعه پرونده جدید وی است».

نازنین زاغری، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه خمینی تهران، به دست نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و سپس اتهام‌های متعدد از جمله «براندازی نرم» و همکاری با «مؤسسات معاند» به پنج سال زندان محکوم شد.

گاردین یکم مهرماه ۹۸ نوشته بود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران گفته بریتانیا پیشنهاد داده بود که در ازای آزادی نازنین زاغری بدهکاری ۴۰ ساله این کشور به جمهوری اسلامی را خواهد پرداخت اما چون این کار را نکرده، زاغری در زندان مانده است.

بریتانیا اما شنبه ۱۵ شهریور بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود را به ایران پذیرفت. براساس گزارش‌ها ایران این پول را در سال ۱۹۷۶ برای خرید صدها تانک چیفتن از بریتانیا پرداخت کرده است، اما پس از انقلاب ۱۳۵۷ بخش عمده‌ای از تانک‌ها تحویل نشده و در نهایت به دولت وقت عراق فروخته شده است.

طبق گزارش گاردین بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در جواب نامه وکلای نازنین زاغری که خواستار دیدار با او شده بودند، نوشت:

«در پیوند با شرکت آی‌ام‌اس و اختلافات حقوقی (با ایران) بر سر مبلغ (بدهی) واریز نشده، دولت اذعان می‌کند که این بدهی باید پرداخت شود و همچنان در جستجوی هر راه قانونی برای پرداخت آن از راه قانونی است.»

با این‌وجود یک روز بعد (یکشنبه)، جلال ساداتیان سفیر سابق ایران در لندن اعلام کرد ایران حالا مبلغ بیشتری را طلب کرده است. او گفت:

«ایران اکنون خواستار تعیین رقم تورم مقدار پولی است که به لندن واگذار شده و رقم طلب ایران احتمالا مابین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون پوند است».

در همین زمینه: