نماینده دائم جمهوری اسلامی در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، رئیس جمهوری آمریکا را به نقض منشور ملل متحد متهم کرد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز تلویحاً همتای آمریکایی خود را به آتش‌افروزی علیه ایران متهم کرد.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل

مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، طی نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان توییت روز دوشنبه دونالد ترامپ مبنی «پاسخ هزار برابری به هر حمله ایران علیه آمریکا» را تهدید و نقض منشور سازمان ملل خواند و گفت آمریکا مسئول هر ماجراجویی علیه جمهوری اسلامی ایران است. این نامه را علیرضا میریوسفی، معاون مطبوعاتی هیئت نمایندگی ایران در نیویورک در صفحه توییترش منتشر کرده است.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر / ۲۵ شهریور) در پی گزارش نشریه پولیتیکو مبنی بر طرح جمهوری اسلامی ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی در انتقامجویی از قتل قاسم سلیمانی در بغداد در پیام‌هایی در توییتر گفته بود:

 «هر حمله‌ای توسط ایران،  به هر شکلی علیه آمریکا با حمله‌ای ۱۰۰۰ برابر  بزرگ‌تر علیه ایران مواجه خواهد شد.»

 تحت روانچی در نامه‌اش به آنتونیو گوترش نوشت:

«چنین اظهارات تحریک‌آمیزی تخطی آشکاری از اصول بنیادین ذکر شده در منشور سازمان ملل را شکل می‌دهد، به ویژه بند دوم آن که از هرگونه تهدید و شدت عملی منع می‌کند.»

در همان حال صبح چهارشنبه ۱۶ سپتامبر / ۲۶ شهریور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران تلویحاً ادعا کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد ترامپ را فریب دهد و رئیس جمهوری آمریکا را وادار به حمله نظامی به ایران کند. ظریف نوشت:

«هم اکنون، وی تلاش دارد تا از طریق ارائه هشدار دروغین جدیدی، ترامپ را به مادر تمامی باتلاق‌ها بکشاند و فریب دهد. زمان بیدار شدن است.»

گزارش پولیتیکو را رسانه‌های خبری آمریکا به طور مستقل تأیید نکرده‌اند. یک سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی گفته بود این اتهام موجب تعجب پروتوریا شده است. در بیانیه وزارت خارجه آفریقای جنوبی آمده است:

«در همکاری با تمام شرکای مربوطه در داخل و خارج، اطمینان حاصل می‌کنیم که هیچ آسیبی به سفیر آمریکا و دیگر دیپلمات‌ها نرسد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت  نمی‌تواند در مورد مسایل اطلاعاتی در رابطه با گزارش پولیتیکو صحبت کند و در همان حال خاطرنشان کرد:

«ما هرچه در توان‌مان است برای حفاظت از مقام‌های وزارت خارجه و همچنین سربازان‌مان، ملوانان، خلبانان و تفنگداران‌مان انجام می‌دهیم.»

بیشتر بخوانید: