حمزه درویش، زندانی اهل سنت با انتشار فایلی صوتی از زندان لاکان رشت ضمن انتقاد شدید از روند دادرسی و صدور احکام به گفته او «فله‌ای» در دوره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه، وی را «گرگی در لباس چوپان» و خود را قربانی عدم همکاری با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی معرفی کرد.

درویش که از تُرک‌های سنی مذهب تالش در استان گیلان است، در این فایل صوتی می‌گوید:

«بیرون از زندان که بودم، وقتی رسانه‌های خبری و حقوقی را دنبال می‌کردم، وقتی مطالبی از ظلم‌های این رژیم، از جنایت‌های این رژیم را می‌خواندم یا می‌شنیدم، با خود می‌گفتم ظلم هست ولی نه تا حدی که این رسانه‌ها می‌گویند. اما وقتی خودم به زندان افتادم و مستقیماً با قوه قضاییه، قضات، بازپرس‌ها و با کارشناسان وزارت اطلاعات صحبت کردم و سروکله زدم، ظلم‌ها را با پوست و گوشت و استخوانم لمس کردم، دیدم ظلم‌ها، بی‌عدالتی‌ها و جنایت‌ها بیشتر از آن چیزی است که رسانه‌ها می‌گویند و کم‌کاری هم از جانب زندانیان است که اطلاع‌رسانی نمی‌کنند.»

حمزه درویش در بخشی از این فایل صوتی با اشاره به دوره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه می‌گوید:

«از روزی که ابراهیم رئیسی روی کار آمده، ظلم و جنایت‌ها چند برابر شده. بعد از روی کار آمدن این آقا قوه قضاییه دارد فله‌ای حکم صادر می‌کند و وزارت اطلاعات جرأت پیدا کرده زندانیان سیاسی را بیشتر اذیت کند و مسئولان زندان‌ها هم تبدیل‌ شده‌اند به تکمیل‌کننده ظلم‌ها و جنایت‌های باقی‌مانده این رژیم. آقای رئیسی فقط بلد است شعارهای پوچ و بی‌اساس بدهد. شعارهایی که فقط به درد صداوسیمای این رژیم می‌خورد. آقای رئیسی آمده تا ببیند کدام مظلوم کمتر در حقش ظلم شده تا ظلم را در حقش تمام کند. چون نفس این شخص با ظلم ارضا می‌شود. چون ظلم به پایه و اساس این رژیم مستبد تبدیل‌ شده.»

این زندانی محبوس در زندان لاکان رشت در ادامه این فایل صوتی با اشاره به عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان بیمار در زندان‌های ایران خطاب به رئیس قوه قضاییه می‌گوید:

«آقای رئیسی هیچ می‌دانی در زندان‌های ایران چه خبر است؟ هیچ می‌دانی در بازداشتگاه اوین بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بند دو الف سپاه، چه ظلم‌ها و جنایت‌هایی در حق زندانیان سیاسی می‌شود؟ در همین زندان لاکان سالن هشت، آدمی داریم که چهار سال است در زندان کور شده، رسیدگی نمی‌شود. آدمی داریم بیماری سل گرفته، رسیدگی نمی‌شود. دو هفته پیش شخصی ۳۵ ساله به اسم حسین شکوری آسم داشت به علت عدم رسیدگی پزشکی فوت کرد.»

این زندانی سیاسی ۲۷ ساله در این فایل صوتی با اشاره به برخی احکام صادر شده در دادگاه‌های ایران می‌گوید:

«آقای رئیسی هیچ می‌دانی آقای محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، ۲۵ جوان کرد زبان ایرانی را در ۲۰ دقیقه دادگاهی کرد و به ۱۶ نفر از آن‌ها حکم اعدام داد که اعدام هم شدند. اگر واقعاً راست می‌گویی که می‌خواهی از حق مظلومین دفاع کنی با رئیس اجرای احکام دادسرای شعبه یک دادسرای مقدس، آقای محمد برائه برخورد کن که دستش به خون زندانی سیاسی ۲۰ ساله، آقای علیرضا شیرمحمدعلی آلوده است.»

حمزه درویش در سال ۱۳۹۵ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه، به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی کشور» به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم‌ شده است.

حمزه درویش در این فایل صوتی درباره شرایط کنونی پرونده خود نیز می‌گوید:

«چهار سال است به دنبال اعاده دادرسی هستم و بارها درخواست اعاده دادرسی کردم اما قوه قضاییه می‌گوید تو چه گناهکار باشی چه بی‌گناه برای ما فرقی ندارد. تا زمانی که تأیید وزارت اطلاعات نباشد ما درخواست اعاده دادرسی تو را نمی‌پذیریم. الآن هم مرا به ‌زور اینجا (زندان لاکان رشت) آورده‌اند تا نتوانم درخواست اعاده دادرسی خود را پیگیری کنم. هر هفته هم مرا می‌برند و شکنجه می‌کنند تا همکاری را با این جنایتکارها قبول کنم.»

این زندانی اهل سنت که متهم به ارتباط با گروه دولت اسلامی (داعش) است، در این فایل صوتی خود را قربانی عدم همکاری با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی معرفی کرده و می‌گوید:

«من شش ماه در ترکیه بودم و بعد به ایران آمدم. دو ماه در بازداشتگاه اوین بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات بودم و چون مشکل امنیتی نداشتم با وثیقه ۱۵۰ میلیونی آزاد شدم. یک سال بیرون بودم و در این مدت اداره اطلاعات رشت از من همکاری‌هایی خواست که توانایی انجام آن را نداشتم چون‌ جان خودم و خانواده من به خطر می‌افتاد و هم از طرفی این کار غیرانسانی و غیرشرعی است. جرمی هم مرتکب نشدم. چون همکاری نکردم با من لج کردند، پنج دقیقه مرا دادگاهی کرده و ۱۵ سال به من حبس دادند و اعاده دادرسی من را هم قبول نمی‌کنند. می‌گویند همین ‌که همکاری نکردی خودش جرم محسوب می‌شود.»

درویش در پایان این فایل صوتی که هفت دقیقه و ۳۵ ثانیه است می‌گوید:

«این حکومتی که مدعی مبارزه با تکفیری‌ها در سوریه و عراق است خود از همه تکفیری‌ها تکفیری‌تر است. مال مردم ایران را دارند با این تفکر حلال می‌کنند، به غارت و چپاول می‌برند و صرف کشتن مردم سوریه و یمن می‌کنند. منشأ اصلی تمامی این ظلم‌ها، فسادها، جنایت‌ها، اعدام‌ها، آدم‌کشی‌ها، ترورها، دزدی‌ها و اختلاس‌ها به این تفکر برمی‌گردد که یا از ما هستی یا در جبهه دشمن که در این صورت جان و مال تو حلال است.»

این زندانی اهل سنت پیش‌تر نیز با انتشار فایل‌هایی صوتی از زندان با بیان اینکه نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بارها او را تهدید به قتل در داخل زندان کرده‌اند، گفته بود:

«می‌گویند اگر با آن‌ها همکاری نکنم به من ایدز و هپاتیت تزریق می‌کنند و می‌گویند در اثر کرونا جان باخت.»

حمزه درویش در سال‌های گذشته بارها نسبت به پرونده‌سازی و اخذ اعترافات اجباری اعتراض کرده و گفته تحت ‌فشار مأموران اداره اطلاعات رشت تن به اعتراف اجباری علیه خود داده است.

او همچنین در تیر ماه سال جاری در اندرزگاه هشت زندان لاکان رشت در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و نگهداری در میان مجرمان خطرناک و درخواست برای بازگردانده شدن به زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده بود.

  • در همین زمینه