همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس نیمیتز» روز جمعه با موفقیت از تنگه هرمز عبور کرده است.

ناو هواپیمابر نیمیتز در آبهای ژاپن (اوت ۲۰۰۹)/ عکس از  Shutterstock (viper-zero)
ناو هواپیمابر نیمیتز در آبهای ژاپن (اوت ۲۰۰۹)/ عکس از Shutterstock (viper-zero)

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که مقر فرماندهی آن در بحرین قرار دارد، خبر داده است که ناو هواپیمابر نیمیتز و تعدادی کشتی جنگی همراهش در یک رزمایش برنامه‌ریزی شده جمعه ۱۸ سپتامبر/۲۸ شهریور از تنگه هرمز عبور کردند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت:

«ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز، ناو موشک‌انداز یواس‌اس پرینستون، ناو موشک‌انداز یواس‌اس فیلیپین سی و ناوشکن یواس‌اس استریت روز ۱۸ سپتامبر [۲۸ شهریور] مطابق برنامه‌ریزی قبلی از تنگه هرمز عبور کرده و وارد خلیج [فارس] شده‌اند.»

نیمیتز قدیمی‌ترین هواپیمابر فعال آمریکاست و حدود ۵۰۰۰ نیروی دریایی و ملوان بر آن مشغول به فعالیت هستند.

طی دهه‌ها ایالات متحده ناوهای هواپیمابرش را از مسیر‌ بین‌المللی انتقال نفت در تنگه هرمز عبور می‌دهد و این اقدام را عملیات «دفاعی» برای باز نگه‌داشتن تنگه توصیف می‌کند.

این قدرت‌نمایی آمریکا آخرین دور از حرکات نمایشی دو کشور متخاصم در جهت تنش‌افزایی بوده است. اواخر سال گذشته ایالات متحده با حمله پهبادی قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران را به قتل رساند. تهران نیز با شلیک موشک‌های بالستیک به پایگاه‌های آمریکایی در عراق به این حمله پاسخ داد.

مدتی قبل از رسیدن ناو هواپیمابر نیمیتز به خلیج فارس، ایران ماکت ناو هواپیمابر نیمیتز را هدف رزمایش نظامی خود قرار داد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی اواسط تیر سال جاری خبر داد که در رزمایش دو روزه «پیامبر اعظم» پهپاد‌های نیروی هوافضای سپاه با حمله به ناو هواپیمابر شبیه‌سازی‌شده نیمیتز، پل فرماندهی این ناو را مورد هدف قرار دادند.

ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز از أواسط تیر (أواخر ژوئیه) به جای ناو یو اس دیوایت آیزنهاور در دریای عرب نگهبانی می‌دهد. فرمانده این ناو جیم کرک گفته که ناوگروه او «در بالاترین سطح از آمادگی قرار دارد.»