ترکیه گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در شمال سوریه را بی‌اساس خواند. گزارش سازمان ملل بر احتمال ارتکاب جنایت جنگی از سوی شورشیان سوریه تاکید کرده و آنکارا را در تامین نظم و امنیت در مناطق شمال سوریه و به ویژه حفاظت از کودکان و زنان مسئول دانسته بود.

A picture taken in Akcakale at the Turkish border with Syria on October 10, 2019 shows the Turkish flag as smokes rises from the Syrian town of Tal Abyad after a mortar landed in Akcakale. - At least 18 people were injured in shelling on a Turkish border town on October 10, local media said, a day after Turkey launched an operation against Kurdish forces in northern Syria. (Photo by BULENT KILIC / AFP)
پرچم ترکیه بر فراز مرز با سوریه- عکس از BULENT KILIC / AFP

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه ترکیه جمعه ۱۸ سپتامبر‌/ ۲۸ شهریور گفت که کشورش «ادعاهای بی‌اساس درباره نقض حقوق بشر» در شمال سوریه را «به طور قاطع» رد می‌کند.

کارشناس‌های کمیسیون تحقیق سوریه در سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور / ۱۵ سپتامبر در ژنو در بیست‌ویکمین گزارش خود درباره سوریه اعلام کردند «ارتش ملی سوریه» متشکل از نیروهای شورشی مورد حمایت ترکیه با گروگان‌گیری، شکنجه و تجاوز جنسی، احتمالاً دست به جنایات جنگی زده‌اند. این اعمال در شمال شرق سوریه، منطقه‌ای که کُردهای سوریه در آن حضور دارند انجام شده است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌هایی است که براساس آن‌ها اعضای «ارتش ملی سوریه» طی سال گذشته دست‌کم ۴۹ زن کرد ایزدی را در مناطق رأس‌العین و عفرین بازداشت کرده‌اند.

شورشیان مورد پشتیبانی ترکیه مناطق وسیعی در مرز بین دو کشور را کنترل می‌کنند و با نیروهای دفاعی کردها درگیر هستند. ترکیه از شورشیان مخالف رژیم بشار الاسد در سوریه حمایت می‌کند و اتهامات وارد شده متوجه اقدامات این کشور در خاک سوریه نیز می‌شود.

این گزارش بر مسئولیت ترکیه در «تأمین نظم و امنیت عمومی و حفاظت ویژه از زنان و کودکان» تأکید کرده است.

میشل باشله، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت که شرایط حقوق بشر در بخش‌هایی از شمال سوریه ناگوار است و از ترکیه خواست که برای پایان دادن به اقدامات ناقض حقوق بشر از سوی گروه‌های مسلح اقدام کند.

ترکیه انتقادها را نیز بی‌اساس خوانده و رد کرده است.

دخالت کشورهای خارجی در امور سوریه به تشدید جنگ و تامین نظامی گروه‌های مسلح منجر شده است. از یک طرف آنکارا از شورشیان سوریه حمایت می‌کند و از طرف دیگر اسد از پشتیبانی ایران و روسیه برخوردار است.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه «به جنایت علیه بشریت، از جمله ناپدید کردن زندانیان، قتل، شکنجه، خشونت جنسی و جبس افراد ادامه داده است.»