رییس دفتر رییس جمهوری ایران از آغاز اقدامات حقوقی برای دریافت طلب ایران از کره جنوبی خبر داد و گفت‌ دولت ایران اخیراً علامت‌های مثبتی را از طرف کره جنوبی دریافت کرده  و منتظر است که مسئولان کره‌ای به‌ آنچه که وعده داده‌‌اند عمل کنند.

ایران و کره جنوبی (عکس: شاتراستاک)

هفت میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران به سبب تحریم‌های آمریکا در کره جنوبی مسدود شده است. مرداد سال جاری دو طرف بر سر ایجاد یک کارگروه مشترک برای تهاتر اقلام اساسی مورد نیاز ایران در ازای طلب ایران به توافق رسیده بودند اما چندی بعد رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی اعلام کرد سئول به این توافق عمل نکرده و پیشنهادهای تهران در زمینه تهاتر کالا در برابر این بدهی‌ها را نپذیرفته است. احتمال شکایت بانک مرکزی ایران از کره جنوبی نیز در آن زمان مطرح شده بود.    

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران چهارشنبه ۲ مهر در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت:‌

«با مقامات کره‌ای مذاکره کردیم و حتی کار به مقداری تهدید ‌هم انجامید و مقدمات یک سری فعالیت‌های حقوقی را آغاز کردیم.»

واعظی در ادامه سخنانش افزود:

«اخیرا شاهد علامت‌های مثبتی از سوی کره جنوبی هستیم منتظریم تا به آنچه گفته‌اند عمل کنند تا تصمیماتی را که گرفته‌ایم اجرا کنیم.»

مجلس شورای اسلامی طرحی را تدوین کرده که بر اساس آن اگر کره جنوبی از پرداخت مطالبات ایران خودداری کند، واردات کلیه کالاها از کره جنوبی را ممنوع اعلام کند.

 بخشی از دارایی‌های ارزی ایران در کشورهای چین و هند نیز به دلیل تحریم بانکی ایران مسدود شده است.  علی ربیعی، سخنگوی دولت سه‌شنبه اواخر تیر سال جاری از آزادشدن دارایی‌های ارزی ایران در هند خبر داد. در همان حال سفیر کره جنوبی برای پاسخگویی درباره دارایی مسدود شده ایران به ساختمان وزارت امور خارجه احضار شد. سخنگوی وقت وزارت امور خارجه، کره جنوبی را متهم کرده بود که با آمریکا رابطه یک رعیت در برابر اربابش را در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید: