به‌گفته پژوهش‌گران آمریکایی، یک نوزاد مبتلا به ویروس HIV که بلافاصله پس از تولد تحت معالجات معمول دارویی قرار گرفته بود، هم‌اکنون با گذشت حدود دو سال، درمان شده است؛ که در صورت تداوم سلامتی‌اش، این دومین مورد گزارش‌شده از درمان ایدز در جهان خواهد بود.

این کودک دوساله‌ اهل می‌سی‌سی‌پی، حدود یک سال است که داروها را قطع کرده و دیگر هیچ نشانی از این بیماریِ مهلک هم در او دیده نمی‌شود. حال با آزمایشات بیشتر باید دید آیا چنین معالجه‌ای بر سایر نمونه‌های مشابه نیز اثربخش است یا نه. ولی به هر شکل، این روش احتمالاً تنها برای معالجه «کودکان» مبتلا به HIV جوابگو باشد.

جزئیات این پروسه توسط دکتر دبورا پرساود (Deborah Persaud)، ویروس‌شناس دانشگاه جانز هاپکینز، در حاشیه کنفرانس اخیری با موضوعیت مقابله با ویروس‌ها و عفونت‌های موسمی ارائه شد. او در این‌باره گفت: “این مدرکی در پشتیبانی از این مدعاست که ایدز احتمالاً در کودکان، بیماری درمان‌پذیری باشد”.

در سال ۲۰۰۷ میلادی بود که تیموتی ری براون (Timothy Ray Brown) اولین بیماری شد که ایدز را از پیش رو برداشت. پروسه درمان او در واقع روشی برای مقابله با سرطان خون بود که مشتمل بر از کار انداختن موقت دستگاه ایمنی بدن، و همچنین پیوند شماری از سلول‌های بنیادی فردی به او بود که به یمن یک جهش نادر ژنتیکی، در برابر ابتلا به ایدز مقاوم شده بود.

اما کودکی که اخیراً از سد ایدز گذشت، با معجونی از همان داروهای متداول این بیماری معالجه شد. این یعنی که پزشکان در طول پروسه درمان موفق شدند که ویروس HIV را پیش از آنکه در نقاط خاصی از بدن کودک رخنه کند، از میان ببرند. این کمین‌گاه‌ها که به مخزن سلول‌های خواب هم معروف‌اند، معمولاً قربانی‌شان را بلافاصله پس از اتمام پروسه درمان مجدداً آلوده می‌کنند.

این کودک در همان بیمارستانی به دنیا آمد که تست HIV مادرش مثبت از آب درآمده بود. از آنجاکه مادر، هیچ درمانی را از سر نگذرانده بود، پزشکان احتمال ابتلای کودک را هم قوی می‌شمردند. این شد که کودک بلافاصله پس از تولد، به مرکز پزشکی  دانشگاه می‌سی‌سی‌پی منتقل شد و از آن پس، دکتر هانا گی (Hannah Gay)، متخصص HIV اطفال، پروسه درمان این کودک را فقط ۳۰ ساعت پس از تولد (و حتی پیش از آنکه نتیجه آزمایشات، ابتلای کودک به ایدز را تأیید کنند)، با مخلوطی از سه داروی استاندارد ضد HIV آغاز کرد. او می‌گوید: “فقط فکرش را کردم که خطر علی‌حده‌ای این بچه را تهدید می‌کند و ارزش‌اش را دارد که روی او سنگ تمام بگذاریم”.

منبع: BBC

توضیح تصویر:

۱ – طرحی از ویروس HIV / منبع: SPL