حدود یک هفته پس از ماجرای گرداندن چند متهم و گرفتن آنان زیر مشت و لگد و ناسزا از سوی پلیس در انظار عمومی و به دنبال بالا گرفتن انتقادها از این اقدام، رئیس قوه قضاییه ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد «حکم به تشهیر متهمان صرفا در صلاحیت دادگاه» است و تعرض به متهم، ولو اوباش، قطعا مجاز نیست.

به‌ گزارش خبرگزاری میزان، ابراهیم رئیسی دستور برخورد با متخلفان در این موضوع را اعم از بازپرس یا مأموران، صادر کرده است.

در این خبر آمده است:

«در ماجرای اوباش گردانی اخیر، آیت‌الله رئیسی از همان لحظات اولیه اطلاع به دادستان تهران دستور داده است در خصوص مصادیق تعدی از قانون و نقض حقوق شهروندی، با متخلفان اعم از بازپرس و یا مأموران برخورد شود.»

به ‌گزارش این منبع، رئیسی ضمن تأکید بر«برخورد قاطع و بی‌امان» با افرادی که او «اراذل و اوباش» خوانده، حکم به تشهیر را صرفا در صلاحیت دادگاه و آن هم در چارچوب قوانین و مقرارت دانسته و تعرض به متهم، ولو اوباش را غیرمجاز شمرده است.

تشهیر به معنی رسوا کردن کسی ا‌ست و در تعریف آن در لغت‌نامه دهخدا آمده است: شهرت دادن رسوایی کسی، چنانکه کسی را بر خر سوار کرده به شهر بگردانند. 

اظهارات ابراهیم رئیسی در مورد برخورد با «اوباش گردانان» اما در حالی‌ ا‌ست که به ‌دنبال بالا گرفتن انتقادها از این اقدام، حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران روز دوشنبه ۲۱ مهر واکنش انتقادی شهروندان را «درآوردن ادای روشنفکری» توصیف کرد و گفت:

«برخی برای مطرح کردن خودشان و برخی هم برای درآوردن ادای روشنفکری چنین اقداماتی را انجام می‌دهند… . ما در این راه نه کوتاه می‌آییم و نه اسیر جوسازی‌ها خواهیم شد.»

رحیمی در گفته‌های خود با «اراذل و اوباش قداره‌ به ‌دست» خواندن این متهمان گفت گرداندن آنان در شهر «با حکم مرجع قضایی» انجام شده است.

علی ذوالقدری، رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ هم روز ۱۶ مهر و یک ‌روز پس از گرداندن چند متهم در جلوی پاساژ علاء‌الدین در تهران توسط مأموران پلیس اعلام کرده بود این اقدام «طبق دستور قاضی پرونده» و در راستای «عبرت‌آموزی مخلان نظم و امنیت عمومی» انجام شده است.

شمار زیادی از فعالان حقوق بشر و کاربران فارسی زبان در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این اقدام پلیس تهران، گرداندن متهمان در شهر را عملی تحقیرآمیز و ظالمانه توصیف کردند.

عده‌ای از کاربران هم تحقیر متهمان توسط مأموران نیروی انتظامی در ملاء عام را یادآور اقدامات گروه داعش در موصل عراق توصیف کردند.

روز سه‌شنبه ۱۵ مهر، ویدئوهایی از گرداندن متهمان همراه با ضرب و جرح و تحقیر توسط مأموران نیروی انتظامی در سطح شهر تهران منتشر شد که واکنش گسترده کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت.

در این ویدئوها تعدادی از متهمان که از سوی مقام‌های نیروی انتظامی و قوه قضاییه «اراذل و اوباش» خوانده می‌شوند، توسط مأموران نقاب‌دار نیروی انتظامی در سطح شهر و مقابل انظار عمومی گردانده شدند و زیر مشت و لگد و ناسزا قرار گرفتند.

مأموران علاوه بر اعمال آشکار خشونت و شکنجه، متهمان را تحقیر کرده و از آنها خواستند با الفاظ رکیک ابراز ندامت و پشیمانی کنند.

تحقیر و شکنجه زندانیان از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی ا‌ست و طبق اسناد بین‌المللی از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هم آن را امضا کرده، استفاده از چنین مجازات‌های غیر‌انسانی‌ای، ممنوع است.

  • در همین زمینه