رئیس کل بانک مرکزی رسماً اعلام کرد که فشارهای اقتصادی تا سه هفته آینده تشدید می‌شود. عبدالناصر همتی این فشارها را با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مرتبط دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران

قیمت دلار آمریکا در بازارهای ایران وارد کانال ۳۱ هزار تومان شده است.  علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی که دوشنبه گذشته ایراد کرد ادعا کرد که علاج مشکلات اقتصادی کشور و بحران معیشتی مردم نه در خارج [مذاکره و تعامل با آمریکا] که در داخل کشور باید جست‌وجو شود. عبدالناصر همتی، در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت:

«شرایط پیچیده و در حال تغییر است ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های ما مسدود شده و حتی کشورهایی که با ما روابط خوبی دارند با فشار آمریکا نمی‌توانند با ما همکاری کنند.»

همتی در ادامه این مصاحبه هشدار داد ممکن است تا سه هفته آینده که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود فشارهای اقتصادی شدت پیدا کند. رئیس کل بانک مرکزی ایران در ادامه مصاحبه با تسنیم گفت:

«در سه هفته آینده فشارها به ایران بیشتر خواهد شد. یکی از کارهای مهم ما مذاکره با کشورهایی بود که پول‌های ما در آنجاست. در چند روز گذشته به عراق رفتیم تا بتوانیم از منابع خود که بیش از پنج میلیارد است استفاده کنیم.»

رئیس بانک مرکزی ایران  صبح دوشنبه ۲۱ مهر برای دومین بار در طی چهار ماه گذشته به عراق سفر کرد. عبدالناصر همتی در بغداد با مصطفی غالب مخیف، رئیس کل بانک مرکزی عراق، سالم جواد عبدالهادی الچلبی، رئیس بانک تجارت آن کشور، علی عبدالامیر علاوی وزیر دارایی و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد. همتی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که این سفر موفقیت‌آمیز بوده است و بخشی از منابع بانک مرکزی ایران در عراق که به سبب تحریم بانکی ایران مسدود شده بود برای تهیه کالاهای اساسی از طریق عراق آزاد می‌شود.

روز گذشته رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رییس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران با چند کشور از جمله روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، افغانستان، قطر، عراق و آلمان در مصاحبه با روزنامه اعتماد از کارشکنی گروه‌های پشت پرده در ایران در روند صادرات کالا برای ورود ارز به ایران خبر داد. علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری روز چهارشنبه خود با اشاره به قیمت دلار در بازارهای ایران گفت:

«حتی دلار هم قیمت واقعی‌اش این نیست. در بازار عرضه می‌شود، خریدار ندارد و باز قیمتش بالا می‌رود. عده‌ای برای افزایش قیمت منتظر هستند و شرایط ما جنگ اقتصادی است.»

بیشتر بخوانید: