از آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان، حملات این گروه شدت بیشتری گرفته است. در بیش از یک هزار حمله نظامی، انفجار مین و حمله انتحاریِ گروه طالبان دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. در یکی از آخرین حملات طالبان به ولایت تخار بیش از ۴۰ سرباز افغانستان کشته شدند.

یک کودک افغان ـ عکس از آرشیو

روزنامه ۸صبح افغانستان نوشته در جریان هفته‌های نخست مذاکرات بین‌افغان که در دوحه قطر برگزار می‌شود، حملات تهاجمی نیروهای طالبان به مناطقی در ولایت‌های هلمند، بدخشان و بغلان و انجام حملات انتحاری در ننگرهار و غور تلفات غیرنظامیان را افزایش داده است.

براساس آمار وزارت کشور افغانستان دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی در جریان یک ماه اخیر کشته و ۳۷۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در همین حال ۸۴۰ نفر از طالبان در یک ماه اخیر کشته، ۳۸۵ نفر دیگر از آن‌ها زخمی و ۴۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است گروه طالبان در این یک ماه، یک هزار و ۱۶۰ حمله تهاجمی، ۱۷۰ انفجار مین و ۱۰ حمله انتحاری را در سراسر کشور سازماندهی کرده‌ است.

این آمار در حالی اعلام شده که خشونت‌ها در برخی از نقاط افغانستان، به‌ویژه در ولایت‌های هلمند، بغلان و بدخشان ادامه یافته است. طالبان حدود ۱۰ روز پیش حملات گسترده‌ای را به لشکرگاه و ولسوالی‌های ناوه و نادعلی انجام دادند.

در نخستین ساعت‌های چهارشنبه ۲۱ اکتبر / ۳۰ مهر نیز طالبان به شهر بهارک در ولایت تخار حمله و ۴۳ نیروی دولتی را کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر از آن‌ها را زخمی کردند.

به‌گفته سیدصلاح‌الدین برهانی، عضو شورای ولایتی تخار ۱۰۰ نفر از نیروهای امنیتی در ساعت سه بامداد  در منطقه‌ «مسجد سفید» بهارک هدف حملات طالبان قرار گرفتند.

در اطراف شهر خواجه‌غار تخار نیز سه سرباز پلیس محلی به‌دست طالبان کشته شدند.

محمدجواد هجری، سخنگوی والی تخار گفته است در جریان درگیری‌ها میان دو طرف به نیروهای طالبان نیز تلفات «سنگینی» وارد شده، اما رقم دقیق آن روشن نیست.

درگیری‌ها در خواجه‌غار فروکش کرده، اما در بهارک همچنان به‌شکل پراکنده ادامه دارد.

طالبان تاکنون درباره این حملات اظهارنظری نکرده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که در طول دو هفته‌ گذشته ۱۵ غیرنظامی در انفجار مین‌های کنار جاده‌ای، بمباران نیروهای خارجی و اصابت خمپاره در ولایت هلمند کشته شده‌اند. کشته‌شدگان شامل ۹ کودک، پنج مرد و یک زن می‌شوند. همچنین ۸۲ مرد، ۱۵ کودک و ۱۴ زن دیگر در مدت دو هفته‌ گذشته زخمی شده‌اند.

به‌گفته کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در این ولایت، پنج‌هزار و ۶۰۰ خانواده با ۳۹ هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت آواره شده و در بخش‌های مختلف شهر لشکرگاه، مرکز هلمند پناه گرفته‌اند. سه‌هزار و ۵۰۰ خانواده‌ آواره دیگر نیز در مناطق تحت نفوذ طالبان ساکن شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته است که جنگ را متوقف و با برقراری آتش‌بس موافقت کنند تا به «وضعیت دشوار» آوارگان رسیدگی شود و کشتار و ویرانی پایان یابد.

افزایش شمار تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد که آغاز مذاکرات بین‌افغان بر میزان خشونت‌ها در افغانستان تأثیر چندانی نگذاشته است.

مذاکرات دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد. دو طرف پس از وقفه‌ای در تهیه شیوه کار خود، سرانجام توافق کردند که شمار اعضای گروه‌های تماس را از حدود پنج نفر به سه نفر کاهش دهند تا بتوانند هرچه زودتر روی موارد مورد اختلاف به توافق برسند.

بحث‌ها بر روی چگونگی پیشبرد مذاکرات تاکنون پیشرفتی نداشته است. دو طرف از سه هفته پیش بر سر تعیین مبنای فقهی برای حل بن‌بست‌های احتمالی در جریان مذاکرات و همچنین تعیین توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان به‌عنوان مبنای پیشبرد مذاکرات بین‌افغان اختلاف نظر دارند.

بیشتر بخوانید: