بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در غزنی،‌ ۹ سرنشین یک اتوبوس مسافربری کشته شدند. پلیس غزنی طالبان را مسئول این حمله معرفی کرده است.

افغانستان ـ ولایت غزنی

انفجار اتوبوس مسافربری در غزنی شنبه ۳ آبان/ ۲۴ اکتبر حدود ساعت ۱۰:۳۰ به وقت محلی رخ داد.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از سخنگوی والی غزنی، اتوبوس مسافربری از کابل به شهر شرقی غزنی در حرکت بود که در برخورد با بمب کنار جاده‌ای منفجر شد.

در این انفجار، ۹ غیرنظامی شامل سه زن کشته و چهار نیروی پلیس زخمی شدند. پلیس غزنی طالبان را مسئول این حمله معرفی کرده، اما این گروه هنوز واکنشی نشان نداده است.

خشونت‌ها در افغانستان به رغم جاری بودن گفت‌وگوهای دولت و طالبان در قطر، همچنان ادامه دارد.

زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده در افغانستان اوایل این هفته گفته بود که ادامه درگیری‌ها تهدیدی برای فرایند صلح است.

عفو بین‌الملل نیز جمعه ۲ آبان/ ۲۳ اکتبر گزارش داد که در هفته پیش دست کم ۵۰ غیرنظامی کشته شده‌اند و هر دو جبهه را متهم کرد که نسبت به امنیت غیرنظامیان اهتمام ندارند.

عمر وراج، معاون بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل گفت: «جهان باید چشم باز کند و متوجه شود. غیرنظامیان افغان روزانه سلاخی می‌شوند.»

او اضافه کرد که جامعه جهانی باید محافظت از غیرنظامیان را پیش‌شرط حمایت از فرایند صلح أفغانستان کند.

این هفته بعد از کشته شدن ۱۲ کودک در حمله هوایی ارتش در تخار، مقامات أفغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

مقامات در کابل در ابتدا اصرار داشتند که کشته‌شدگان جنگجویان طالبان بوده‌اند، اما سپس کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان کشته شدن ۱۲ کودک در حمله هوایی در تخار را تأیید کرد.


کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان کشته شدن ۱۲ کودک در حمله هوایی در تخار را تأیید کرد