آژانس‌‌های سازمان ملل هشدار داده‌اند که خشونت در شمال اتیوپی موجب خواهد شد که حدود ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه در ماه‌های آینده آواره شوند و به سودان پناه ببرند. آوراگان در سودان نیاز فوری به غذا، سرپناه و دارو دارند.

مردم ایالت تیگرای اتیوپی براثر حملات نیروهای دولت فدرال آواره شده‌اند – عکس از shutterstock

به گزارش روزنامه «گاردین»، تعداد آوارگانی که از مرز گذشته و به سودان پناه برداند همین حالا از پیش‌بینی‌ها و ظرفیت پذیرش آوارگان بیشتر است. یک مقام آژانس پناهندگان سازمان ملل گفت ۱۱ هزار تن بیش از ظرفیت کشور میزبان وارد شده اند.

اکسل بیشاپ توضیح داد: «با سایر آژانس‌ها برنامه پاسخگویی به حدود ۲۰ هزار تن را داشتیم اما در حال حاضر ۳۱ هزار نفر دریافت کرده ایم… پیش‌بینی بعدی ۲۰۰ هزار تن است.»

بیش از دو هفته از درگیری‌های نظامی میان نیروهای دولت فدرال اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش تیگرای (TPLF) می‌گذرد. آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی و برنده جایزه صلح نوبل در ۴ نوامبر / ۱۴ آبان دستور حملات هوایی و زمینی به ایالت تیگرای را به دلیل سرپیچی رهبران این ایالت از اقتدار خود صادر کرد.

در این درگیری‌ها صدها و شاید هزاران نفر کشته شدند.

همچنین ادامه خشونت‌ها بیش از دو میلیون کودک را نیازمند امدادهای فوری کرده و هزاران کودک دیگر را نیز در اردوگاه‌های پناهندگی در معرض خطر قرار داده است.

نگرانی عمده آژانس‌های سازمان ملل شیوع بیماری‌های واگیردار در اردوگاه‌ها است که حدود نصف جمعیت آنها را کودکان تشکیل می‌دهند.

اوایل این ماه دولت اتیوپی شش ماه وضعیت اضطراری در تیگرای اعلام کرد. قطعی سراسری راه‌های مخابراتی و خطوط برق و محدودیت سوخت و پول نقد همگی با هم کمک‌رسانی به این منطقه را با دشواری‌های زیادی مواجه ساخته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان (UNHCR) می‌گوید وضعیت کسانی که در اردوگاه‌های آوارگان هستند بهتر نیست. اردوگاه‌ها پرازدحام هستند، شرایط بهداشتی نامناسبی دارند و دسترسی به غذا و آب پاکیزه در آنجا محدود است.

ایالت تیگرای پنج میلیون نفر جمعیت دارد. شعله‌ور شدن جنگ در تیگرای می‌تواند گشایش اقتصادی اخیر در اتیوپی را به خطر بیندازد، اختلاف‌های  قومی را در دومین کشور پُرجمعیت آفریقا دامن بزند و شهرت آبی احمد ۴۴ ساله را که نوبل صلح را برای پیشبرد صلح با اریتره به‌دست آورد، لکه‌دار کند.

دولت اتیوپی جمعه ۲۰ نوامبر اعلام کرد که در ادامه پیشروی‌های نظامی به سمت پایتخت تیگرای موفق شده دو شهر آدوا و اکسوم را تصرف کند