اداره کل هواشناسی استان خوزستان با انتشار اطلاعیه‌ای از موج بارش‌های جدید در هفته آینده خبر داد. همزمان آبگرفتگی معابر و خیابان‌ها همچنان در بندر امام، اهواز و ماهشهر ادامه دارد. خبرگزاری «مهر» گزارش داده که در چهارمین روز آبگرفتگی در اهواز، «کار مردم اهواز به جیره غذایی رسید».

آبگرفتگی اهواز ــ عکس: خلیل موسوی، مهر

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، محمد سبزه‌زاری، مدیرکل اداره هواشناسی خوزستان هشدار داده که «فعالیت سامانه بارشی از اوایل روز شنبه تا اوایل روز دوشنبه هفته آینده سبب رگبار باران همراه با رعد و برق، احتمال ریزش تگرگ، برف در ارتفاعات و وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای در بیشتر نقاط خوزستان به ویژه مناطق شمال، شمال شرق  و جنوب و جنوب شرق خواهد شد.»

بارندگی‌های ۷ تا ۱۰ آذر در خوزستان همین حالا به سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و نیز آبگرفتگی معابر و خیابان‌ها انجامیده است.

این آبگرفتگی برای چهارمین روز است که در برخی مناطق اهواز ادامه دارد. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون چهارشنبه ۱۲ آذر دستیار خود را به خوزستان فرستاد تا به گفته او به «بررس شرایط هموطنان آسیب دیده از آبگرفتگی» بپردازد. در دستور وزیر تعاون آمده است:

«تمام معاونین، سازمان‌ها، صندوق‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه مکلفند در کنار کمک‌های نوع دوستانه به هموطنان در مناطق دچار آبگرفتگی نسبت به تامین نیاز‌های اولیه آن ها با اولویت اقدام‌ کنند.»

ویدئوی زیر را کانال تلگرامی «خوزنیوز» از سوی مخاطبان‌اش منتشر کرده است که آبگرفتگی در منطقه کمپلو اهواز را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آبگرفتگی باعث گرفتاری بسیاری از مردم در خانه‌هایشان شده و آنها برای تهیه غذا هم توان خارج رفتن ندارند:

«دیشب در فرمانداری اهواز جلسه هماهنگی کارگروه تهیه و توزیع پکیج‌های غذایی ۷۲ ساعته برای شهروندان گرفتار در آب‌گرفتگی ناشی از بارندگی در اهواز برگزار شد و این عمق فاجعه را نشان می‌دهد که یک بارندگی ساده کار را به توزیع جیره غذایی آن هم بعد از چند روز از پایان بارندگی رسانده است.»

آبگرفتگی کمپلو اهواز ــ عکس: مخاطبان کانال تلگرامی «خوزنیوز»

به علاوه، مه شدیدی نیز روز جاری اهواز را فراگرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران، مِه شدید باعث توقف پروازها از فرودگاه اهواز شده است.

مه اهواز، چهارشنبه دوازدهم آذر ــ عکس: حسین عبدالله اصل، تسنیم

سپاه پاسداران نیز پس از چهارروز آبگرفتگی اعلام کرده که برای حل مشکل در بندر امام وارد عمل خواهد شد.

حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه ولی عصر خوزستان چهارشنبه ۱۲ آذر به خبرگزاری تسنیم نزدیک به این نهاد نظامی گفت که « آبگرفتگی شهر بندرامام خمینی(ره) وضعیت غیر معمول و اضطراری است، و آبگرفتگی به گونه‌ای بوده که خانه های مردم را آب گرفته است. سپاه و گروه های جهادی بسیج در ساعات اولیه وارد منطقه شدند».

 کلیه ادارات دولتی و بانک‌های بندر امام چهارشنبه به دلیل آبگرفتگی تعطیل شدند.

ویدئوی زیر را خبرگزاری «تسنیم» از آبگرفتگی در بندر امام منتشر کرده:

به گفته مدیرکل هواشناسی خوزستان، بین ۷ تا ۱۰ آذر میزان بارندگی در بندر ماهشهر ۱۶۲,۵، هندیجان ۱۲۳,۳، امیدیه ۱۲۲,۱، بهبهان ۱۱۱,۲، ایذه ۱۰۰,۳، حسینیه ۹۴,۵، رامهرمز ۹۲,۲، دهدز ۹۰,۹، آغاجاری ۹۰، شادگان ۷۹,۲، دزفول ۷۷,۲، شوش ۷۴,۹، شوشتر ۶۷,۴، گتوند ۶۲,۷، اهواز ۵۲,۹، کشاورزی اهواز ۴۸,۲، مسجدسلیمان ۴۵,۷، آبادان ۴۲,۵، لالی ۳۸,۵ و بستان ۳۳,۸ میل‌یمتر ثبت شد.

او روز گذشته نیز هشدار داده بود که در روزهای پنج‌شنبه و جمعه نیز احتمال بارش و رعد و برق می‌رود.

به گفته فراز رابعی،  معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان «بارندگی اخیر باعث وقوع سیلاب در همه حوضه‌های آبریز خوزستان شد که تمام سیلاب‌های بالادست در سدهای این استان مهار شده است.» به گفته او «بیشترین بارش‌ها در حوضه مارون اتفاق افتاد و بیشتر ایستگاه‌های باران سنج منطقه بیش از یکصد میلیمتر بارش را ثبت کردند که تاکنون سابقه نداشته است.»

در همین زمینه: