سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پایان جلسه روز شنبه این ستاد وضعیت کشور را تبیین کرد: محدودیت‌های اعمال شده از ابتدای آذرماه هنوز ایران را ایمن نکرده است. ۶۴ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند، هفت شهرستان در وضعیت فوق قرمز دارند، و روند صعودی در استان‌های شمالی کشور ادامه دارد. تهران ممکن است بار دیگر قرمز شود.

کرونا در ایران ـ عکس از آرشیو

جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا امروز شنبه ۱۵ آذر/ ۵ دسامبر بار دیگر با گزارش و جمع‌بندی رئیس‌جمهوری برگزار شد. سخنگوی ستاد نیز در پایان جلسه به تشریح وضعیت و آمار بیماری در کشور پرداخت.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد که اجرای پروتکل‌های سراسری از ابتدای آذرماه تاثیر مثبتی بر کاهش روند شیوع بیماری داشته است. او در مورد تاثیر مثبت این اقدامات گفت: «با همکاری مردم توانستیم ۱۶۰ منطقه قرمز را به ۶۴ منطقه کاهش دهیم.»

حسن روحانی همزمان گزارش داد که شرایط هفت شهرستان فوق قرمز در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مورد توجه قرار گرفته است.

او گفت که در خصوص این هفت شهرستان که روند صعودی دارند، ستاد به استانداران و فرمانداران این شهرها اعلام کرده که اقدامات فوری و سریع در این خصوص انجام دهند.

شهرستان‌های قرمز ایران بیشتر در استان‌های شمالی واقع هستند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز تایید کرد که با وجود محدودیت‌های اعمال شده از ابتدای آذر وضعیت در استان‌های شمالی کشور روندی صعودی دارد.

در حال حاضر ۶۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۷۸ شهرستان نارنجی و ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. شاخص ستاد ملی مدیریت کرونا در هر ۱۰۰ هزار نفر تعداد بستری ۴ نفر برای شهر زرد، ۶ نفر برای شهر نارنجی و ۱۰ نفر برای شهر قرمز است.

روحانی کاهش آمار فوتی‌های ناشی از کرونا را نیز حاصل اقدامات دو هفته اخیر برای اعمال سختگیری‌های سراسری دانست:

«ما داشتیم وارد کانال ۵۰۰ فوتی در روز می شدیم و پیش‌بینی‌ها مشخص بود با ادامه دادن آن روند شرایط بسیار بدتری پیش روی ماست اما با اقداماتی که در این دو هفته صورت گرفت امروز در کانال ۳۰۰ فوتی هستیم که می توانیم با همکاری مردم شرایط بهتری داشته باشیم.»

محدودیت‌های جدید برای رنگ‌های جدید

با پایان دو هفته تعطیلات سراسری، محدودیت‌های جدید کرونایی از امروز شنبه ۱۵ آذر بر اساس رنگ‌های جدید شهرها اعمال خواهد شد.

بنا بر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های جدید کرونایی از جمله شامل ممنوعیت ورود مسافران غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز، ممنوعیت ورود مسافران شهرهای نارنجی و قرمز به سایر شهرها، منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در شهرهای نارنجی و قرمز با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر می‌شود.

همچنین گروه‌های شغلی یک و دو در شهرهای نارنجی امکان فعالیت دارند اما در شهرهای قرمز تنها گروه‌های شغلی یک مجاز به فعالیت هستند.

تصمیمات جدید ستاد برای شهرهای نارنجی و قرمز در حالی اتخاذ می‌شود که شهرهای به تازگی نارنجی شده هنوز در وضعیت متزلزلی قرار دارند و به گفته سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا «تبدیل از قرمز به نارنجی به معنای از بین رفتن ویروس نیست و مردم باید رعایت کنند.»

سخنگوی ستاد از این رو تاکید کرد که ممکن است شهرها به سرعت بار دیگر قرمز شوند. علیرضا رئیسی گفت: «این تغییر وضعیت‌ها کاملاً ناپایدار بوده و وابسته به رعایت پروتکل‌هاست. به سمت غفلت برویم، سریعاً شهرها قرمز می‌شوند و مجبوریم دوباره محدودیت‌ها را افزایش دهیم.»

رئیس‌جمهوری نیز جلسه امروز ستاد ملی کرونا رنگ نارنجی شهر تهران را ناپایدار دانست و گفت که «اگر مقررات به خوبی اجرا نشود ممکن است بعد از یک یا دو هفته دوباره به وضعیت قرمز بازگردیم.»

مسئولان عمل کنند

حسن روحانی در جلسه امروز کرونا این بار نه فقط مردم که مسئولان را نیز در شیوع کرونا مسئول دانست. رئیس‌جمهوری ایران گفت که عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی مسئولان موجب می‌شود که مردم اجرای پروتکل‌ها را جدی نگیرند. او از این رو تصریح کرد: «مسئولین وزارتخانه ها، ادارات و نهادها باید به رعایت پروتکل‌ها اهمیت دهند تا مردم نیز از آنها تبعیت کنند.»

روحانی گفت که ستاد ملی کرونا تاکنون ۴۲۰ مصوبه داشته و این مصوبات را به ۳۵ دستگاه اجرایی ابلاغ کرده است.

او افزود که بر اساس گزارش‌های رسیده، ۸۵ درصد مصوبات ستاد عملیاتی شده‌اند.