اسپانیا اعلام کرد که چهار مورد مبتلا به نسخه‌ بریتانیایی ویروس کرونا در مادرید شناسایی شده است. باور دانشمندان بر این است که نسخه‌‌ای از ویروس کرونا که به تازگی در بریتانیا شیوع یافته سرعت انتقال بیشتری دارد.

تزریق واکسن در بریتانیا ــ عکس: Victoria Jones / POOL / AFP

به گزارش شبکه خبری الجزیره، و به نقل از یک مقام دولت محلی مادرید، هر چهار مورد ابتلا به کرونای جدید افرادی هستند که به تازگی از بریتانیا بازگشته اند.

آنتونیو زاپاترو, معاون سازمان بهداشت دولت محلی مادرید در یک کنفرانس خبری گفت: «بیماران شناسایی شده علایم شدیدی ندارند، می‌دانیم که این زنجیره از ویروس سرعت انتقال بیشتری دارد اما شدت بیماری را افزایش نمی‌دهد. بنابراین به زنگ خطر نیازی نیست.»

او افزود که سه مورد مشکوک دیگر هم وجود دارد که جواب آزمایش آنها تا سه‌شنبه یا چهارشنبه مشخص نخواهد شد.

مادرید از سه‌شنبه گذشته ورود مسافران از بریتانیا را به جز ورود شهروندان و ساکنان اسپانیا را ممنوع کرد.

خبر شروع زنجیره جدید ویروس کرونا در حالی منتشر می‌شود که دولت اسپانیا قرار است در ۱۲ هفته آینده ۴.۵ میلیون دوز واکسن فایزر را دریافت کند که برای واکسیناسیون ۲.۲ میلیون نفر کفایت خواهد کرد.

دولت اسپانیا در نظر دارد که ۱۵ تا ۲۰ میلیون از جمعیت ۴۷ میلیون نفری خود را تا ژوئن امسال واکسینه کند.

فرانسه و لبنان نیز روز گذشته مواردی از نوع جدید کووید ۱۹ را در مسافرانی که از بریتانیا وارد شده‌اند، گزارش دادند.

مقامات ایتالیایی هم سویه جدید را در یک بیمار در شهر رم تشخیص داده‌اند و ژاپن پنج مورد را در مسافران ورودی از بریتانیا گزارش کرده است. سنگاپور هم یک مورد از این نوع جدید را تأیید کرده است. سازمان بهداشت جهانی گزارش داده که ۹ مورد در دانمارک و یک مورد در هلند و استرالیا کشف شده است.

پس از آنکه نخست وزیر بریتانیا قرنظینه شدیدی در لندن اعمال کرد و هشدار داد که گونه جدید تا ۷۰ درصد قابل انتقال است، بیش از ۵۰ کشور سفر به بریتانیا را ممنوع کرده‌اند. روز پنجشنبه ایالات متحده اعلام کرد که از همه مسافرانی که از بریتانیا می‌آیند، برای ورود به تست منفی کرونا نیاز دارند. چین تمام پروازها را از بریتانیا را متوقف کرده است.

از دیگر کشورهایی که سفر انگلیسی‌ها را به حالت تعلیق درآورده اند می‌توان به فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اتریش، ایرلند، بلژیک، کانادا، هند، پاکستان، لهستان، اسپانیا، سوئیس، سوئد، روسیه و اردن اشاره کرد.

عربستان سعودی ، کویت و عمان هم مرزهای خود را به طور کامل بستند.