دولت هند حداقل ۷۵ نفر از رهبران سیاسی کشمیر و فعالان منطقه را برای جلوگیری از تشکیل یک جنبش سیاسی دستگیر کرد. دستگیری‌ها پس از آن انجام شد که احزاب سیاسی مخالف دولت در انتخابات محلی پیروز شدند.

/ عکس از آرشیو / مأموران امنیتی هند در سریناجار، پایتخت ایالت کشمیر

نتایج انتخابات «شورای توسعه منطقه» این هفته مشخص شد. این انتخابات اولین مورد در نوع خود از زمان سلب خودمختاری منطقه مسلمان‌نشین کشمیر از سوی دولت نارندرا مودی در سال گذشته است.

دهلی نو پس از سلب خودمختاری کشمیر اپوزیسیون را سرکوب کرد و برای متوقف کردن اعتراضات صدها نفر را بازداشت کرد.

یک مقام ارشد پلیس که نخواست نامش فاش شود به شبکه خبری الجزیره گفت که دستگیری‌های اخیر که شامل رهبران و اعضای جدایی‌طلب حزب ممنوع جماعت اسلامی است با هدف پیشگیری از ناآرامی انجام شده است.

عمر عبدالله، رهبر حزب کنفرانس ملی که یکی از اعضای اصلی اتحاد ضد دولتی است گفت پیروزی اتحاد او نشان می‌دهد که کشمیری‌ها تصمیم مودی برای پایان دادن به وضعیت کشمیر را نپذیرفته‌اند.

اتحاد مردم برای اعلامیه گاپکار که طرفدار خودمدیریتی در کشمیر است از ۲۸۰ کرسی در انتخابات محلی ۱۱۲ کرسی را از آن خود کرد. این انتخابات در هشت مرحله از ۲۸ نوامبر تا ۱۹ دسامبر برگزار شد.

حزب ناسیونالیست بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی نخست وزیر ۷۴ کرسی را از آن خود کرد که تنها سه تا آنها از دره کشمیر به دست آمدند.

مقامات هند از زمان سلب خودمختاری کشمیر در اوت ۲۰۱۹ نظارت و کنترل شدیدی را در منطقه برقرار کرده اند، و بیشتر رهبران جدایی‌طلبی را که پیشتر خواهان بایکوت انتخابات شده بودند دستگیر کرده اند.